Jiří Kříž

(1945 - 1993)

Narodil se 9. září 1945 ve Slavkově u Brna, zemřel 22. června 1993 v Brně. Brněnský malíř. Spojován s brněnskou bohémou a filozofem Josefem Šafaříkem. Jeho dílo je významné především nekompromisním odklonem od modernismu a směřování ke klasickému pojetí umění. Klasicky pojaté, často až monumentalizující obrazy se neslučovaly s požadavky žádné doby, a tak téměř nevystavoval.
Pod vlivem svého přítele básníka Jiřího Kuběny se začal věnovat sakrální malbě. A svojí tvorbou zase naopak Kříž ovlivnil Kuběnovu výtvarnou činnost.
Ač se na veřejnosti téměř neprojevoval, dosáhl uznání odborníků i přátel (např. Mikuláše Medka, Václava Havla a Ivana Havla, Jiřího Kuběny a dalších).
V březnu 2007 uspořádalo Divadlo U stolu výstavu s názvem 12 hodin pro Jiřího Kříže.

Sen, studie č. 1
olej na plátně,1974
v 115 ✕ š 110 cm

nerámováno, malba mírně poškozena