Karel Chaba

(1925 - 2009)

Narodil se 3. srpna 1925 v Sedlci. Ve výtvarném umění byl samoukem; jeho tvorbu ovlivnili malíři Jan Zrzavý, Karel Černý a Marc Chagall. Žil v Praze, kam přišel krátce po druhé světové válce.
Pro dvacetiletého chlapce a začínajícího malíře znamenalo toto město vše, co hledal: křivolaká romantická zákoutí, atmosféru zapadlých uliček, plácků i poezii všedního dne s dvojicemi milenců a osamělými chodci. Spisovatel Bohumil Hrabal o něm říkal, že poprvé uviděl Prahu pohledem venkovského chlapce - a ten pohled mu zůstal.
V roce 1962 Chaba vstoupil do oficiálního svazu výtvarných umělců. Tehdy také přesídlil z pražské Kampy na Malou Stranu. Vystavoval doma i v zahraničí, jeho díla jsou kromě jiných zastoupena i ve sbírce moderního umění Národní galerie v Praze. Kromě malování Chaba vytvořil například v roce 1993 pro Národní divadlo výpravu k opeře Jakobín od Antonína Dvořáka.

Zimní sv. Vít
olej na plátně, fixováno na sololit,1991
v 69 ✕ š 50 cm

rámováno

Skleníky
olej na plátně
v 14, 5 ✕ š 20 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Patio v Cordobě
olej na plátně,1986
v 63 ✕ š 45 cm

rámováno

Do kopce (Nerudova ulice)
olej na plátně,1980
v 28 ✕ š 23, 5 m

rámováno

Pražská ulička
olej na plátně,20. léta 20. století
v 23, 5 ✕ š 19 cm

rámováno

Dům U jelena
olej na desce,1964
v 27 ✕ š 24 cm

rámováno, mírně poškozeno

Benátky
v 48 ✕ š 36 cm

rámováno

Motiv z Prahy
barevná litografie,1992
v 24 ✕ š 23, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, 26/37

Čertovka
barevná litografie,1983
v 39 ✕ š 29 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 46/100

Kašna
suchá jehla na papíře,2004
v 19,5 ✕ š 15,5 cm

nerámováno, volně loženo, číslo tisku 114/120