Max Švabinský

(1873 - 1962)

Narodil se 17. září 1873 v Kroměříži, zemřel 10. února 1962 v Praze. Český malíř a rytec. Jeden z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století, který byl obdivován pro neobyčejnou kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik. Příkladnou celoživotní prací, spojenou s neutuchající láskou k přírodě, vytvořil dílo, jež prověřil čas. Na jeho portrétech se můžeme setkat s mnoha významnými osobnostmi jeho doby. Společně s Janem Preislerem, Antonínem Slavíčkem a Milošem Jiránkem patří ke generaci umělců, kteří položili základy našeho moderního výtvarného umění 20. století. Švabinský se také velkou měrou podílel na zviditelnění českého výtvarného umění v celé Evropě.

litografie
v 39 ✕ š 29, 5 cm

nerámováno

Akt
litografie
v 24 ✕ š 20 cm

pasparta, zaskleno, 56/100

Pygmalion
litografie,1958
v 24 ✕ š 18 cm

nerámováno, volně loženo, přeložky