Radomír Kolář

(1924 - 1993)

Narodil se 19. srpna 1924 v Rakovníku, zemřel 5. října 1993 Praha. Český malíř, ilustrátor a výtvarný pedagog. Nejprve začal malovat jako malířský autodidakt se základy kreslení od Rudolfa Pucholda na rakovnické reálce, po válce do roku 1950 studoval na AVU v Praze, nejprve u Vratislava Nechleby, ale záhy přešel k Miloslavu Holému. Poté na akademii zůstal až do roku 1964, kdy odešel do Armádního výtvarného studia. Mezitím také pracoval na ilustracích pro Mladou frontu. Později se pro období 1983 – 1989 vrátil na akademii (od roku 1985 učil jako profesor). Tvořil zejména obrazy koní a jiných zvířat, významnou roli také tvořila monumentální tvorba s tematikou bojů československé armády, husitství apod., mezi velké projekty patřil zejména gobelín pro Federální shromáždění, případně mozaika pro Národní památník na Vítkově.
V roce 1978 se stal zasloužilým a v roce 1985 národním umělcem.

Na dostizích
olej na plátně,1968
v 66 ✕ š 80 cm

rámováno, rám mírně poškozen