Adolf Born

(1930 - 2016)

Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích, zemřel 22. května 2016 v Praze. Český malíř, grafik, ilustrátor, animátor, scénograf.
Jeho otec byl železničář, na počátku protektorátu v roce 1933 byl přeložen do Chebu a poté do Prahy. Rodina se stěhuje za tatínkem.
Adolf Born začal studovat na vyšehradském gymnáziu a po maturitě v letech 1949 až 1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Antonína Pelce karikaturu a ilustraci. Z Vysoké školy umělecko-průmyslové po třech letech přestoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, za svým učitelem Antonínem Pelcem, kde po dalších dvou letech v roce 1955 úspěšně dokončil vysokoškolská studia.
V 60. a 70. letech se věnoval převážně karikatuře. Získával mezinárodní ceny, jezdil do zahraničí a získal v cizině četné přátele. V roce 1964 se zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, kde pak v roce 1977 získává cenu Grand Prix.
Od úspěšné karikatury určené pro tisk a reprodukci přešel Adolf Born na takzvanou groteskní grafiku určenou pro sběratele, galerie a nakladatele. Grafiky mají nezaměnitelný styl, objevují se na nich svérázné postavičky, bizarní zvířátka, pouťoví kejklíři, elegantní páni v cylindrech z dob císařské éry a dámy s vysokými účesy, velkými dekolty a cigaretovými špičkami.
Adolf Born se věnuje také knižní ilustraci. Ilustroval kolem 230 knih a nespočet přebalů, například ilustroval knihy Miloš Macourek – Mach a Šebestová, Karel Čapek – Válka s mloky, Jiří Žáček – Aprílová škola, Daniel Defoe – Robinson, Astrid Lindgrenová – Pipi Dlouhá punčocha a mnohé další.
K filmu se Born dostal poprvé na konci roku 1962, kdy s Václavem Bedřichem spolupracoval na snímku Až já budu velký. S tímto režisérem se podílel i na dalších filmech (např. Dvojník, Atom, Nebezpečný poutník,…). V roce 1972 začal spolupracovat se scénáristou Milošem Macourkem a animátorem Jaroslavem Doubravou. Z jejich spolupráce vznikl večerníčkový seriál Mach a Šebestová, na kterém pracoval od roku 1976. Koncem 80. let vznikl ještě večerníček Žofka a její dobrodružství. Vedle těchto večerníčků se Born věnoval výrobě dlouhometrážního animovaného filmu Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku, kde měl na starosti kreslenou část. Na řadě hraných filmů se podílel rovněž výrobou kreslených titulků, patřily mezi ně např. Jak utopit doktora Mráčka, aneb konec vodníků v Čechách, jak Básníci přicházejí o iluze a Konec básníků v Čechách, zde se podílel na výrobě animovaných částí. Naposledy se zúčastnil práce na hraném filmu Mach a Šebestová a kouzelné sluchátko, pro který vyrobil animované části. Spolupráci s filmovým světem přerušil po smrti Miloše Macourka, s nímž ho pojilo osobní přátelství. Celkem se po výtvarné, scénáristické nebo režijní stránce podílel na vzniku 62 filmů.

akvarel na papíře
v 18 ✕ š 13, 5 cm
Signatura: nesignováno

Můj anděl
barevná serigrafie
v 29, 5 ✕ š 21 cm

nerámováno, 176/200

Dopis - Loutka anděla
v 29, 5 ✕ š 21 cm

nerámováno

Marlene Dietrich
litografie
v 22, 5 ✕ š 10 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Don Quijote
barevná litografie
v 48 ✕ š 37 cm

pasparta, zaskleno, 53/70

Loď komediantů
barevná litografie
v 43 ✕ š 32 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 47/70

Mach a Šebestová
akvarel na papíře
v 24 ✕ š 24 cm
Signatura: nesignováno

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Polidštění člověka
serigrafie
v 48 ✕ š 32 cm

rámováno, 62/80

Ilustrace z kalendáře
akvarel na papíře
v 24 ✕ š 24 cm
Signatura: nesignováno

Titulní strana kalendáře
akvarel, tuš na papíře
v 24 ✕ š 24 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: od rodiny autora | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Na houbách
akvarel na papíře
v 24 ✕ š 24 cm
Signatura: nesignováno

Ilustrace obálky knihy Klub starých mládenců
akvarel, tuš na papíře
v 22 ✕ š 15 cm
Signatura: na zadní straně autorské razítko

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem Jedná se o návrh obálky knihy Klub starých mládenců od P. G. Wodehouse, kterou vydalo nakladatelství Vyšehrad.

Akvarelová ilustrace obálky ke knize "Betsy a císař"
akvarel na papíře,2005
v 31 ✕ š 19 cm
Signatura: nesignováno, na zadní straně autorské razítko

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora | Publikováno: Kniha Statony Rabinové z roku 2004 | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Příjezd hudebního tria do hor
barevná litografie,1983
v 48 ✕ š 32 cm

Publikováno: Adolf Born, Slovart, 1999, str. 296 | rámováno, pasparta, zaskleno, 28/70

Zakletá princezna - žebrák chce polovinu
akvarel na papíře
v 19, 5 ✕ š 23, 5 cm

Publikováno: na str. 286 | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Akvarelová ilustrace obálky ke knize "Komorník v podezření"
akvarel na papíře,2013
v 20 ✕ š 14 cm

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora | Publikováno: Kniha P. G. Wodehouse z roku 1968, vydání z roku 2013 | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Akvarelová ilustrace obálky ke knize "Psmith to zařídí"
akvarel na papíře,2010
v 22 ✕ š 15, 5 cm

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora | Publikováno: Kniha P. G. Wodehouse z roku 1975, vydání z roku 2010 | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, kniha přiložena k obrazu

Monte Carlo
barevná litografie,1973
v 43 ✕ š 55 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno, 21/35

Ilustrace ke knize "Až naprší a uschne"
akvarel na papíře,2009
v 22 ✕ š 14,5 cm

Provenience: přiložena originální kniha | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Pozdrav Ezopovi
barevný lept na papíře,1978
v 32,5 ✕ š 49,5 cm

Publikováno: Adolf Born, Slovart, 1999, str. 107 | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, 5/48