Adolf Born

(1930 - 2016)

Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích, zemřel 22. května 2016 v Praze. Český malíř, grafik, ilustrátor, animátor, scénograf.
Jeho otec byl železničář, na počátku protektorátu v roce 1933 byl přeložen do Chebu a poté do Prahy. Rodina se stěhuje za tatínkem.
Adolf Born začal studovat na vyšehradském gymnáziu a po maturitě v letech 1949 až 1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Antonína Pelce karikaturu a ilustraci. Z Vysoké školy umělecko-průmyslové po třech letech přestoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, za svým učitelem Antonínem Pelcem, kde po dalších dvou letech v roce 1955 úspěšně dokončil vysokoškolská studia.
V 60. a 70. letech se věnoval převážně karikatuře. Získával mezinárodní ceny, jezdil do zahraničí a získal v cizině četné přátele. V roce 1964 se zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, kde pak v roce 1977 získává cenu Grand Prix.
Od úspěšné karikatury určené pro tisk a reprodukci přešel Adolf Born na takzvanou groteskní grafiku určenou pro sběratele, galerie a nakladatele. Grafiky mají nezaměnitelný styl, objevují se na nich svérázné postavičky, bizarní zvířátka, pouťoví kejklíři, elegantní páni v cylindrech z dob císařské éry a dámy s vysokými účesy, velkými dekolty a cigaretovými špičkami.
Adolf Born se věnuje také knižní ilustraci. Ilustroval kolem 230 knih a nespočet přebalů, například ilustroval knihy Miloš Macourek – Mach a Šebestová, Karel Čapek – Válka s mloky, Jiří Žáček – Aprílová škola, Daniel Defoe – Robinson, Astrid Lindgrenová – Pipi Dlouhá punčocha a mnohé další.
K filmu se Born dostal poprvé na konci roku 1962, kdy s Václavem Bedřichem spolupracoval na snímku Až já budu velký. S tímto režisérem se podílel i na dalších filmech (např. Dvojník, Atom, Nebezpečný poutník,…). V roce 1972 začal spolupracovat se scénáristou Milošem Macourkem a animátorem Jaroslavem Doubravou. Z jejich spolupráce vznikl večerníčkový seriál Mach a Šebestová, na kterém pracoval od roku 1976. Koncem 80. let vznikl ještě večerníček Žofka a její dobrodružství. Vedle těchto večerníčků se Born věnoval výrobě dlouhometrážního animovaného filmu Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku, kde měl na starosti kreslenou část. Na řadě hraných filmů se podílel rovněž výrobou kreslených titulků, patřily mezi ně např. Jak utopit doktora Mráčka, aneb konec vodníků v Čechách, jak Básníci přicházejí o iluze a Konec básníků v Čechách, zde se podílel na výrobě animovaných částí. Naposledy se zúčastnil práce na hraném filmu Mach a Šebestová a kouzelné sluchátko, pro který vyrobil animované části. Spolupráci s filmovým světem přerušil po smrti Miloše Macourka, s nímž ho pojilo osobní přátelství. Celkem se po výtvarné, scénáristické nebo režijní stránce podílel na vzniku 62 filmů.

Jižní Čechy - akvarel
akvarel na papíře,1989
v 52 ✕ š 68 cm

Provenience: mimořádné dílo autora | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Řecká siesta - akvarel
akvarel na papíře,1994
v 43 ✕ š 58 cm
Signatura: vlevo uprostřed

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Úspěšné cirkusové vystoupení
pastel na papíře,2007
v 66 ✕ š 37, 5 cm

Provenience: dar autora současnému majiteli obrazu | rámováno, zaskleno, původní stav

Adam, Eva a had
pastel na papíře,2004
v 50 ✕ š 65 cm

rámováno, zaskleno

Setkání dvou Čechů v cizině - velký formát
pastel, akvarel na papíře,2001
v 91 ✕ š 64 cm

Provenience: získáno přímo od autora, mimořádné dílo autora | rámováno, zaskleno

Čtyři světadíly
akvarel na papíře,2008
v 44 ✕ š 55 cm

Provenience: dar autora současnému majiteli obrazu | rámováno, pasparta, zaskleno, původní stav

V náruči
akvarel, tuš na papíře,1983
v 38 ✕ š 28 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, původní stav

Jak básníci přicházejí o iluze - originální akvarel / návrh filmového plakátu
akvarel na papíře,1984
v 58, 5 ✕ š 42 cm

Vystavováno: mimořádné dílo autora | pasparta, zaskleno

Andělská společnost
akvarel, tuš na papíře
v 22, 5 ✕ š 15, 5 cm

Vstávat!
akvarel, tuš na papíře,1986
v 25 ✕ š 33, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Pouštění draka
akvarel na papíře
v 24 ✕ š 24 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: z rodiny autora | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Mach a Šebestová
akvarel na papíře
v 24 ✕ š 24 cm
Signatura: nesignováno

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem