Albín Brunovský

(1935 - 1997)

Narodil se 25. prosince 1935 v Zohoru, zemřel 20. ledna 1997 v Bratislavě. Slovenský malíř, grafik a ilustrátor. V letech 1951-1956 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě.
V letech 1956 - 1961 vystudoval Vysokou školu výtvarného umění v Bratislavě (oddělení volné grafiky a knižní ilustrace) u profesorů Milly a Hložníka.
V letech 1963 - 1966 byl asistentem na VŠVU v Bratislavě.
V letech 1967 - 90 byl profesorem v Oddělení grafiky a knižní tvorby na VŠVU.
Jako umělec a pedagog obnovil Albín Brunovský zájem o klasické grafické techniky – lept, akvatintu, mezzotintu, suchou jehlu, kamenorytinu a litografii. Brunovský patřil k nejvýznamnějším postavám poválečného slovenského výtvarného umění a svojí tvorbou ho také velmi ovlivnil.
Charakteristickými znaky díla Albína Brunovského je propojení fantazijních a reálných prvků, suverénní práce s výrazovými prostředky a bezpečné ovládnutí klasických technik.
Už jako student v roce 1958 ilustroval první knihy pro děti. Knižní ilustrace se stala jednou z domén tohoto výtvarníka. Dalším uměleckým záběrem Brunovského byla grafická tvorba v oblasti poštovních známek. První návrhy vytvořil v roce 1962 a sporadicky se jim věnoval počas celé své tvorby. Do roku 1990 jich bylo vydáno 34. Kromě filatelistické tvorby se v oblasti užité grafiky věnoval i tvorbě Ex Libris, návrhům plakátů, scénografii a návrhem bankovek. V roce 1977 zvítězil v soutěži o novou československou soustavu bankovek. Za návrhy bankovek získal ve Francii v roce 1989 ocenění Nejkrásnější bankovka světa. V roce 1985 byl doma oceněný titulem Národního umělce. V roce 1990 ukončil svoje pedagogické působení a věnoval se volné umělecké tvorbě.
V letech 1964 - 1997 měl Albín Brunovský desítky samostatných výstav po celém světě (USA, Německo, Japonsko, Řecko, Bulharsko, Velká Británie a další).

Lamento della Ninfo IV.
barevný lept na papíře,1972
v 36 ✕ š 34, 5 cm

Provenience: vlevo dole přípis autora | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Rozhovor o zapékaných šparglích
barevná litografie,1975
v 30 ✕ š 46 cm

nerámováno, 1/50

Chvála bláznivosti I
barevný lept na papíře,1973
v 22 ✕ š 14, 5 cm

nerámováno, papír mírně poškozen, 88/200

Chvála bláznivosti III
barevný lept na papíře,1973
v 21, 5 ✕ š 14 cm

nerámováno, papír mírně poškozen, 61/200

Chvála bláznivosti II
barevný lept na papíře,1973
v 22 ✕ š 14 cm

nerámováno, papír mírně poškozen, 192/200

Fairy Tale from Trieste
lept na papíře,1989
v 21 ✕ š 15, 5 cm

Provenience: vlevo dole přípis autora | rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Nářek Nymfy
barevná litografie,1972
v 49 ✕ š 35 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, rám mírně poškozen

Loď bláznů
v 39,5 ✕ š 29,5 cm

nerámováno, volně loženo, 8/69

Mene, mene, Tekel, ufarsin
lept na papíře,1966
v 28 ✕ š 24 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, mírně poškozeno

Federativní věž
lept na papíře,1977
v 12, 5 ✕ š 9, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Dáma v klobouku VI
lept, suchá jehla, mezzotinta,1980/1981
v 11,5 ✕ š 16 cm

nerámováno, volně loženo

Josef a Putifarka
lept na papíře,1967
v 28 ✕ š 24 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, mírně poškozeno, 3/20

Vyhnání z ráje
lept na papíře,1967
v 28 ✕ š 24 cm

Ruka Williama Shakespeara
lept na papíře,1985
v 15, 9 ✕ š 11, 1 cm

Dáma v klobouku VII
lept, suchá jehla, mezzotinta,1982
v 9,5 ✕ š 6,5 cm

nerámováno, volně loženo

Adam a Eva
lept, suchá jehla, mezzotinta,1980
v 11 ✕ š 7,5 cm

nerámováno, volně loženo

Panenky
lept, suchá jehla, mezzotinta
v 11 ✕ š 7,5 cm

nerámováno, volně loženo

Letní představa II, opus 461
lept, suchá jehla, mezzotinta na papíře,1979
v 9,5 ✕ š 12,5 cm

nerámováno, volně loženo

Zuzana
lept, suchá jehla, mezzotinta
v 9,5 ✕ š 8 cm

nerámováno, volně loženo