Aleš Veselý

(1935 - 2015)

Narodil se 3. února 1935 v Čáslavi, zemřel 14. prosince 2015 v Praze. Český malíř, sochař, grafik a vysokoškolský pedagog.
Aleš Veselý pocházel ze smíšené židovské rodiny úředníka pojišťovny a během druhé světové války žil s rodiči v Hradci Králové. Jako šestiletý chlapec musel na veřejnosti nosit žlutou šesticípou hvězdu a tato zkušenost ho poznamenala na celý život.
Od dětství maloval a v Praze navštěvoval střední výtvarnou školu, ale po dvou letech mu jeho profesoři doporučili, aby šel studovat na Akademii. V sedmnácti letech byl přijat bez maturity a bez splnění předepsaného minimálního věku do grafické přípravky. Nakonec absolvoval celé studium v grafickém ateliéru prof. Vladimíra Silovského, kde panoval velmi svobodný režim a stačilo několikrát během roku přinést své domácí práce.
Na počátku 60. let, kdy došlo k částečnému uvolnění režimu, měl Aleš Veselý první samostatnou výstavu v Galerii mladých Umělecké besedy (1963). Následovala přelomová Výstava D v Nové síni roku 1964, kde se přední protagonisté českého informelu představili již jako vyzrálé individuality a projevila se plně jejich názorová diferenciace.
Během každoročních několikaměsíčních pobytů v Sihelném vytvořil Aleš Veselý v letech 1953 - 1956 stovky kreseb krajin a psychologických studií tamních obyvatel. Až do roku 1959 se v jeho malbách, dřevořezech a kresbách objevují spirituální krajiny a přízračná zjevení, do kterých transformoval své životní zkušenosti a osobní mýty. Od roku 1959 začal ve svých čistě abstraktních obrazech užívat přírodní materiály jako kameny, hlínu, písek a listí (cyklus "Magmata") a později i nalezené kovové předměty, které spojoval syntetickou pryskyřicí a zpracovával plamenem.

Převozník
olej na plátně,1957
v 32 ✕ š 42 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Karla Srpa | rámováno

Reliéf
kombinovaná technika, asambláž, dřevo, plech,1979/80
v 77 ✕ š 66, 5 cm

mírně poškozeno

Jonáš a velryba
olej na plátně,1957
v 40 ✕ š 50 cm
Signatura: nečitelně vpravo dole

Provenience: Přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Karla Srpa | rámováno, rám a malba mírně poškozeny, po vyčištění obrazu část podpisu odhalena