Alois Wierer

(1878 - 1945)

Narodil se 2. ledna 1878 v Praze, zemřel 11. května 1945 v Praze. Česko-německý malíř a grafik. V letech 1902-04 studoval u Fr. Thieleho v pražské Akademii výtvarných umění. Bydlel na Starém městě, později se oženil s Pražačkou českoněmeckého původu Emilou Prokopovou - Wiererovou a s tou pak bydlel v ulici podél Olšanských hřbitovů, kde měl současně atelier. Wiererovi nebyli žádní nacionalisté, přesto k nim kvůli Wiererově německé národnosti v květnu 1945 vtrhla revoluční garda dobrovolníků a Wierera v jeho 67 letech odvlekli do sběrného tábora, kde během tří dnů zemřel na selhání srdce. O Wiererově konci se za minulého režimu oficiálně mlčelo a v tomto období o něm nikdo nepublikoval. Většinu Informací o Wiererovi získali pracovníci Židovského muzea v Praze, kteří se o něj zajímali kvůli jeho domnělému židovství.

Večerní nálada
olej na kartonu
v 63 ✕ š 47 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny, karton v horní části natržen cca 1 cm