Amalie Mánesová

(1817 - 1883)

Narodila se 21. ledna 1817 v Praze a zemřela 4. července 1883 tamtéž. Byla nejstarší z dětí Antonína Mánesa. Protože v její době nebylo zvykem, aby ženy studovaly na veřejné škole, nedostalo se jí akademického vzdělání. Jejím učitelem byl však její otec, pedagog a významný krajinář. Společně jezdili po Čechách a malovali v plenéru, u řady těchto obrazů je dokonce těžké rozlišit jejich autora. V roce 1843 cestoval Antonín Mánes s dětmi do Drážďan a společně pobývali na zámku Hrubá Skála u rodiny barona Aehrentala, okolí zámku malovala jak Amálie, tak její bratr Josef.
Své dílo vystavila jen jednou v životě, na výstavě Krasoumné jednoty na jaře 1843. Živila se jako soukromá učitelka kresby a malby od roku 1841 ve šlechtických rodinách, z nichž část převzala po otci. Od roku 1853 vyučovala také ve vlastní umělecké škole pro paní a dívky ze šlechtických a měšťanských rodin, kterou navštěvovala i Zdenka Braunerová. Květinová zátiší malovala často jako předlohu pro žačky, jejím hlavním námětem ale byla krajinomalba.

2x Květiny
v 47 ✕ š 11,5 cm

rámováno, rám poškozen, papír mírně poškozen, pasparta, zaskleno