Antonín Hudeček

(1872 - 1941)

Narozen 14. ledna 1872 v Loucké, zemřel 11. srpna 1941 v Častolovicích. Český malíř, krajinář.
Antonín Hudeček patří mezi nejvýznamnější malíře přelomu 19. a 20. století. Začínal jako figuralista, malbu studoval na pražské Akademii u Maxe Pirnera a Václava Brožíka, později také v Mnichově. Zásadní vliv na jeho malířský styl však měli „mařákovci“, skupina malířů pod vedením krajináře Julia Mařáka (1832–1899). Společně s nimi a Antonínem Slavíčkem (1870–1910) zajížděl na plenérová soustředění do okolí Okoře, kde se postupně vytvořila malířská kolonie. Vznikla řada obrazů, barevně vytříbených pohledů do krajiny, kompozice s rybníky či lesní průhledy se světelnými reflexy. Byla to doba hledání svébytného výrazu a vyrovnávání se s podněty francouzského umění, především impresionismu.
V roce 1902 cestoval s Janem Preislerem po Itálii a Sicílii. Z cesty vytěžil značný počet olejových skic, podle nichž pak maloval rozměrné mariny. Později maloval krajiny v okolí Kolína a pohledy na Prahu. Koncem roku 1908 odjel na Sicílii podruhé, doprovázen svými přáteli sochařem Jaroslavem Vorlem a jeho manželkou operní pěvkyní Marianou Vorlovou, a do konce dubna 1909 pobýval v Syrakusách. Do Mariany se Hudeček zamiloval a měl s ní nemanželského syna Jiřího. Za války spolu s ní pobýval v Solnohradu, kde se s nimi seznámil její pozdější druhý manžel, sochař Ladislav Beneš.
V roce 1909 Hudeček maloval v okolí Police nad Metují v Orlických horách. Dvakrát navštívil ostrov Rujanu, od roku 1920 pravidelně pobýval v Tatrách a v Banské Bystrici a od roku 1927 také na Podkarpatskou Rus. Roku 1930 byl jmenován řádným členem České akademie věd a umění a za životní dílo dostal její cenu. V roce 1940 obdržel Národní cenu za malířskou tvorbu. Od roku 1927 žil ve své vile v Častolovicích, kde také v r. 1941 zemřel.

Na Bělé
olej na plátně
v 92 ✕ š 104 cm

rámováno, rám mírně poškozen, na zadní straně záplata

Po dešti
olejová tempera na papíře
v 33 ✕ š 39 cm

rámováno, zaskleno

v 45 ✕ š 60 cm

rámováno, zaskleno

Vřesoviště
kombinovaná technika na kartonu
v 42, 5 ✕ š 60, 5 cm
Signatura: vpravo dole tužkou

rámováno, zaskleno

Zátiší s květinami
olej na plátně
v 80 ✕ š 110 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Potok Bělá
v 45 ✕ š 61 cm

rámováno, zaskleno

Lesní zátiší s řekou
v 45 ✕ š 60, 5 cm

rámováno, zaskleno, rám mírně poškozen

Jarní krajina
v 34 ✕ š 44 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Moře
olejová tempera na papíře
v 53 ✕ š 70 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Potok Bělá
v 44, 5 ✕ š 61 cm

Lesní tůň
v 45 ✕ š 60 cm

rámováno, zaskleno

Sedlice
tempera na kartonu,1933
v 44 ✕ š 60 cm