Antonín Pelc

(1895 - 1967)

Narodil se 16. ledna 1895 v Lišanech u Rakovníka, zemřel 24. března 1967 v Praze. Český karikaturista, malíř a ilustrátor. V letech 1913 – 1918 vystudoval malbu na pražské akademii v ateliéru Vlaho Bukovace a Maxe Pirnera. Věnoval se volné malířské tvorbě a spontánní politické karikatuře, publikoval v časopisech Šibeničky, Právo lidu, Tvorba, Rudé právo, Lidové noviny, Kulturní tvorba, Literární noviny. Na začátku války roku 1939 emigroval spolu s Adolfem Hoffmeisterem do Francie, přesto neunikl koncentračnímu táboru. Nakonec se přes Maroko a Martinik dostal do USA, kde pokračoval v ilustracích a karikaturách, například pro The New York Times. Cestoval po světě.
Po druhé světové válce se vrátil do Prahy a vstoupil do KSČ. Jeho dílo stalo nositelem komunistické ideologie. V pozdních letech se věnoval hlavně malbě, který byla ovlivněna pozdním kubismem.
V roce 1946 byl jmenován profesorem ilustrace na Uměleckoprůmyslové školy v Praze, roku 1955 profesorem Akademie výtvarných umění v Praze. V roce 1963 obdržel titul národní umělec, byl také laureátem státní ceny (1951) a nositelem Řádu práce. V letech 1934 – 1949 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes.
Ve volné malířské tvorbě vyšel z lyrického kubismu, a byl ovlivněn novou věcností. Tato jeho raná díla patří k nejvýše ceněným. Ve 20. letech se prosadil jako politický karikaturista.

Interiér
v 57 ✕ š 76 cm

Provenience: přiložen písemný odborný posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Kohoutí zápasy
akvarel na papíře,1941
v 50 ✕ š 68 cm
Signatura: vpravo dole s přípisem Martinique

rámováno, zaskleno, papír mírně poškozen

Wall Street
kombinovaná technika na papíře,1948
v 26 ✕ š 42 cm

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem