Autoři a ceny

Antoš Frolka

(1877 - 1935)
Sledovat

Narodil se 13. června 1877 v Kněždubu a zemřel 8. června 1935 ve Tvarožné Lhotě. Byl to moravský malíř, žák Joži Úprky. Hlavním námětem jeho realistických obrazů je život prostých lidí na slováckém venkově. Jeho malířského nadání si všiml slavný malíř Joža Uprka, který žil v nedaleké Hroznové Lhotě. V roce 1897 vstoupil do hospodářské služby a malířského učení k Jožovi Uprkovi.
V roce 1902 a 1903 se pokusil o přijetí na malířskou Akademii v Praze. Nějaký čas i v Praze bydlel, ale po úmrtí matky se vrátil k Jožovi Uprkovi. Roku 1906 byl Frolka přijat na Akademii umění v bavorském Mnichově, kde byl žákem profesora Otto Seitze. Studium z rodinných důvodů opět nemohl dokončit a vrátil se domů. V roce 1907 složil zkoušky na malířskou Akademii ve Vídni, kde studoval u profesora Kazimierze Pochwalského. Ani zde mu osud nedopřál studium dokončit. Roku 1908 mu zemřel otec a Frolka se musel vrátit do rodného Kněždubu. Přátelil se s mnoha mnohými moravskými umělci (mj. bratři Mrštíkové, Oto Bystřina, Franta Úprka) a v r. 1907 se stal tajemníkem nově založeného Sdružení výtvarných umělců moravských v Hodoníně.
V roce 1914 získal studijní stipendium do Paříže, kde strávil několik měsíců. Po vypuknutí první světové války byl mobilizován a odvelen přes Vídeň na východní frontu. Na frontě prodělal vážné onemocnění, byl zproštěn válečné služby a na frontu se až do konce války nevrátil. V letech 1915-1916 pracoval ve Vídni jako módní návrhář.
Po návratu domů začal Frolka hospodařit a malování ve volném čase mu pomáhalo živit rodinu. Kromě vlastní malířské tvorby navrhl na objednávku řadu plakátů k různým společenským a kulturním událostem v regionu. Je autorem několika cyklů akvarelových maleb s námětem života na vesnici, které sloužily jako podklad pro tisk pohlednic.

Dříve dražené položky

Venkovský motiv
olej na plátně,1931
v 70 ✕ š 100 cm
Signatura: vpravo dole

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Detail položky
V zahradě
olej na překližce,1931
v 47 ✕ š 23 cm
Signatura: vlevo dole

rámováno, zaskleno

Detail položky
Muž v kožichu
olej na plátně
v 65 ✕ š 54 cm
Signatura: vlevo dole

rámováno, původní stav

Detail položky
Dívky v krojích
pastel na papíře
v 36, 5 ✕ š 27 cm
Signatura: vpravo dole

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Detail položky