Arnošt Paderlík

(1919 - 1999)

Narodil se 1. prosince 1919 v Nučicích, zemřel 1. června 1999 v Praze. Byl český malíř, sochař, grafik a pedagog. Studoval v letech 1937 – 1943 uměleckoprůmyslovou školu u Františka Kysely. Záhy vstoupil do skupiny Sedm v říjnu, v roce 1943 do SVU Mánes a o dva roky později do SČUG Hollar. Od roku 1963 vyučoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho rané dílo je poznamenáno odporem k válce a nese se v expresivním duchu, po válce se vyjádření zjemňuje a hlavním tématem se stává zátiší v picassovském stylu (Koláček a hrnek, 1947), další pole, kde se uplatnil, byla knižní ilustrace, z nich zejména vynikla například ta k biblické Písni písní (1964). V pozdějších letech se začal věnovat také plastice, vycházel z české barokní tradice.

Venkovské zátiší
olej na sololitu,1994
v 92 ✕ š 61 cm

rámováno

Zabíjačka
olej na sololitu,1998
v 33 ✕ š 41 cm

rámováno

Ateliér v noci
olej na sololitu,1990
v 60,5 ✕ š 91 cm

Provenience: z ateliéru autora | rámováno, rám mírně poškozen

Vzpomínka na zátiší s mandolínou
olej na sololitu,1991
v 122 ✕ š 83,5 cm

akvarel na papíře
v 59 ✕ š 41 cm

nerámováno, volně loženo

Zátiší s hruškami
pastel na papíře,1958
v 19, 5 ✕ š 28, 5 cm

Provenience: na zadní straně razítko z ČFVU | rámováno, pasparta, zaskleno

akvarel na papíře,1969
v 38 ✕ š 57 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Zátiší s melounem
kombinovaná technika na papíře,1958
v 21 ✕ š 30 cm

nerámováno, volně loženo