Blanka Bohdanová

(1930 - 2021)

Narodila se 4. března 1930 v Plzni, zemřela 3. října 2021 v Praze. Česká herečka, malířka a výtvarnice, divadelní pedagožka, členka činohry Národního divadla v Praze, nositelka Ceny Thálie, držitelka cen Františka Filipovského za dabing. V Národním divadle v Praze v průběhu 50 let vystoupila ve více než 80 rolích.
Už od svého dětství hrála divadlo a toužila také po výtvarném studiu na keramické škole, nicméně z důvodů rodičovských obav v průběhu druhé světové války vystudovala plzeňskou Obchodní akademii. Po válce odešla studovat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu v roce 1951 své první divadelní angažmá strávila v oblastním východočeském divadle v Pardubicích (1951 – 1957), poté přesídlila do Prahy, kde hrála nejprve v Městských divadlech pražských (1957 – 1960) a později v Divadle E. F. Buriana. V letech 1966 – 2010 byla členkou Činohry Národního divadla v Praze. Herectví také vyučovala na pražské konzervatoři. V roce 1985 obdržela titul zasloužilá umělkyně. Věnovala se též malířství a grafice, své práce pravidelně vystavovala nejen na mnoha místech České republiky, ale i v zahraničí.

Krajina dětství
akryl na sololitu,1999
v 40 ✕ š 30 cm

Provenience: na zadní straně přípis autorky | rámováno