Bohumír Dvorský

(1902 - 1976)

Narodil se 21. října 1902 v Paskově a zemřel 11. ledna 1976 v obci Svatý Kopeček. Byl to český akademický malíř. V roce 1924 se stal žákem Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru krajinomalby Otakara Nejedlého. Během studií hodně cestoval a po studiích přesídlil na Moravu. Největší vliv na něj měl Julius Mařák a Paul Cézanne, maloval okolí Ostravy a obrazy se sociální tematikou, na Hané se věnoval námětům kytic a lidovým tématům. Vystavoval mnohokrát také v zahraničí, v roce 1940 na Biennale di Venezia v Benátkách, v roce 1948 v Riu de Janeiru a Helsinkách či v roce 1949 ve Stockholmu. Roku 1971 mu byl udělen titul národní umělec.

Vlastislav
olej na plátně,1930
v 72 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně autorský přípis | rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Sněženky
olej na plátně
v 36 ✕ š 30 cm

nerámováno