Boris Jirků

(1955)

Narodil se 10. dubna 1955 ve Zlíně. Český malíř, sochař a ilustrátor.

Absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti, poté pokračoval ve studiích na Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliéru u prof. Arnošta Paderlíka. Sedmnáct let vedl výuku figurální kresby a malby na VŠUP v Praze. V současné době vede výuku figurální kresby a malby na Západočeské univerzitě v Plzni a zároveň je vedoucím a garantem doktorandského a magisterského programu – klasická média na Fakultě výtvarných umění Akademie umění v Bánské Bystrici. Umělec je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Věnuje se volné malbě, kresbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice a výtvarným realizacím v architektuře. Za svou uměleckou kariéru se zúčastnil několika desítek výstav u nás i v zahraničí.

Slunce Toskánska
olej na sololitu,2007
v 65, 5 ✕ š 80 cm

Provenience: v dolní části přípis autora | rámováno

Vzpomínka na světlo v Poussada
akryl na desce
v 100 ✕ š 140 cm

rámováno

Le Pouget se zelenou oblohou
akryl na sololitu,2007
v 98 ✕ š 136 cm

rámováno

Podvečer (Toskánsko)
olej na desce,2007
v 71 ✕ š 77 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Večerní blues (Toskánsko)
olej na desce,2007
v 56 ✕ š 76 cm

rámováno

Pousada Refúgio Das Agúas
olej na sololitu,2003
v 52 ✕ š 68 cm

rámováno

Carmen
serigrafie,2005
v 35 ✕ š 21 cm

nerámováno, volně loženo, 19/20