Cyril Chramosta

(1908 - 1990)

Narodil se 6. srpna 1908 v Husinci, zemřel 3. prosince 1990 v Praze. Český malíř, grafik a stavitel. Absolvoval střední průmyslovou školu stavební v Praze a poté se učil soukromě u malíře Oldřicha Blažíčka. Stavební zkoušku složil v roce 1937. Žil a působil především v Praze, nicméně se často vracel do rodného Husince a posléze si zřídil ateliér v Obříství.
V jeho plenérově tvorbě se nachází zejména náměty rybníků, rybníkářství apod. Spolupracoval také s časopisy a ilustroval knihy. Od roku 1937 byl člen Sdružení jihočeských výtvarníků. Za své celoživotní dílo byl v roce 1988 oceněn titulem národní umělec.

Jihočeská krajina
olejová tempera na papířeá
v 62 ✕ š 88 cm

Provenience: na zadní straně štítek z ČFVU | rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Jihočeská zima
olejová tempera na papíře,1988
v 39 ✕ š 49 cm

Provenience: na zadní straně štítek z Díla | Vystavováno: Jihočeský salon v Českých Budějovicích 1988 | rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno