Dušan Thomas Marek

(1926 - 1993)

Narodil se v roce 1926 v Bítouchově, zemřel 9. března 1993 v Austrálii. Výtvarník a režisér Dušan Marek je u nás téměř neznámý. Odchází brzy do emigrace, kde realizoval od roku 1948 řadu pozoruhodných filmů založených na průkopnických experimentálních animačních technikách. Vytvořil v emigraci řadu významných filmů, které však u nás dosud nikdo neměl možnost vidět. Marek byl filmařem i výtvarníkem silně ovlivněným surrealismem. V tomto duchu rozvíjel (zejména v pozdějších filmech) i linii avantgardy narativní. Jeho výtvarné práce jsou dnes významnou součástí australských galerií a byly představeny na řadě výstav.

Marek studoval malbu již ve svém rodišti v severních Čechách, posléze na akademii v Praze u důrazného obhájce moderního umění Františka Tichého. V polovině 40. let se začíná věnovat vlastní tvorbě, silně ovlivněn tehdejší výstavou francouzských surrealistů v Praze. Roku 1948, ve dvaceti letech, Marek svou práci v Praze opouští, ale v tvorbě v surrealistickém duchu pokračuje v německém uprchlickém táboře a během cesty na lodi do Austrálie.

Kouzelník
olej na plátně
v 33 ✕ š 24 cm

rámováno