Narodil se 21. července 1870 v Praze, zemřel 28. září 1932 v Berlíně. Pražský malíř, grafik, fotograf a výtvarník.
Emil Orlik se narodil v pražském Židovském Městě v rodině krejčího jako sedmé z deseti dětí. V Praze navštěvoval německé gymnázium a poté přesídlil do Mnichova, kde roku 1893 ukončil studium na místní Akademii.
Od počátku své tvorby byl Orlik nadšeným experimentátorem. Vedle kresby a malby se věnoval i tvorbě plakátů, exlibris, úpravě knih a jejich ilustrování. Pro Německé divadlo v Berlíně navíc vytvořil řadu jevištních a kostýmních návrhů. Žil a pracoval na mnoha místech: v Praze, Berlíně, Vídni a Mnichově, podnikal četné studijní cesty po Evropě, ale nejen zde. Jako první ze středoevropských umělců se vydal do Japonska, kde se seznamoval s uměním japonského dřevořezu, později navštívil i Afriku a Spojené státy.
Poprvé samostatně vystavoval roku 1902 v pražském Rudolfinu a Praha se také stala dějištěm jeho velké posmrtné výstavy v roce 1934.
Emil Orlik byl významným umělcem secesního období – mimo jiné členem uměleckých sdružení Vídeňská secese a Berlínská secese. Různými technikami vytvořil stovky děl, které věrně ilustrují náladu své doby, a zachytil podobizny řady svých význačných současníků. Jako proslulý portrétista byl Emil Orlik pozván roku 1918 do Brestu Litevského, aby tam zpodobil účastníky mírové konference. Uznání si vydobyl i jako pedagog na uměleckých školách v Praze, Vídni a Berlíně, kde jako profesor na Škole pro grafiku a knižní umění při Uměleckoprůmyslovém muzeu působil plných 27 let až do své smrti. Orlikova díla jsou součástí mnoha významných sbírek.
rámováno, pasparta, zaskleno
rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem
rámováno, pasparta, zaskleno
1) V čekárně, 14, 5 x 24, 5 cm, papír poškozen 2) Před zrcadlem, 18 x 11 cm, papír mírně poškozen, datováno 1897
rámováno, pasparta mírně poškozena, zaskleno
pasparta, zaskleno, papír mírně poškozen, 40/100