Eva Natus-Šalamounová

(1936 - 2014)

Narodila se 27. června 1936 v Halle, zemřela 28. února 2014 v Halle. Česká výtvarnice, ilustrátorka, grafička, malířka. Absolvovala grafiku na Hochschule für industrielle Formgestaltung v Halle (1954 - 1960). Na počátku 60. let studovala jako aspirantka u Adolfa Hoffmeistera ve speciálním ateliéru pro loutkový a animovaný film na VŠUP v Praze a zároveň externě studovala režii u Elmara Klose na FAMU. Po návratu do vlasti pracovala v oddělení animovaných filmů studia DEFA v Drážďanech (1963 - 1965). V roce 1963 se provdala za českého výtvarníka Jiřího Šalamouna, kterého po narození dcery následovala do Prahy, kde se věnovala animované tvorbě, knižní ilustraci, volné grafice a kresbě. Uspořádala několik samostatných výstav a osmkrát získala oceněnění v soutěži o nejkrásnější knihu roku. Od poloviny 80. let působila jako pedagožka na vysokých výtvarných školách v Halle. Několik stop zanechala v české kinematografii. S manželem navrhla výtvarnou podobu úvodních titulků celovečerního hraného filmu Holka na zabití a dlouhá léta spolu zajišťovali grafickou úpravu časopisu Film a doba (1966 - 1979), o niž se později starala sama (1980 - 1991). Jako výtvarnice je podepsána pod sedmidílným večerníčkovým seriálem Dobrodružství Péti Světošlápka.

3 x ilustrace
barevná litografie,1984 - 1985

nerámováno, volně loženo 1) 19 x 12, 5 cm, 1985 2) 15 x 14 cm, 1984 3) 15 x 14 cm, 1981