Evžen Šimera

(1980)

Současný český malíř a konceptuální umělec, narozen v roce 1980 v Praze. V letech 2000 až 2006 studoval AVU (doc. V. Skrepl) a 2010 až 2013 VŠUP v Praze. V roce 2005 studijně pobýval na Middlesex University v Londýně. Evžen Šimera se již od počátku své tvorby profiluje jako významný představitel české malby nejmladší generace. Do povědomí širší veřejnosti vstoupil především díky vlastní technice nazvané „new dripping“, kdy pouze kapkami barvy spolu s působením gravitační síly tvoří geometrické útvary. Důležitým fenoménem v jeho tvorbě je náhoda a čas. Zároveň dochází k potlačení uměleckého projevu, barva se vyjadřuje sama. Autor si pouze předem určí barevnost, úhly pod kterými kapky potečou po plátně a základní strukturu, kterou budou tvořit. Náhodu „jen“ kontroluje, subjektivní zásah autora je minimální. Malba Evžena Šimery ukazuje schopnost pracovat bez podvědomí a emocí a přesto posouvat sdělení do roviny abstrakce, která dává divákovi možnost větší svobody ve vnímání. Obrazy s poetickými projevy náhody a s jistou vnitřní pravdivostí neinterpretují příběhy, ale více komentují a hledají hranice zobrazení. V roce 2008 se Evžen Šimera stal finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého a 2009 obdržel Cenu kritiky za mladou malbu. Dílo Evžena Šimery je například zastoupeno ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy, Adam Gallery v Brně, galerie Klatovy – Klenová a soukromých sbírkách v Čechách i zahraničí. Malíř žije a pracuje v Praze.

Oxid Oxid
zlatý a tmavě modrý pigment na akvarelovém papíře,2013
v 185 ✕ š 145 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: přiložen autorský certifikát pravosti | Vystavováno: Poprvé vystaveno na autorově samostatné výstavě Duch látky v GHMP, 2013, https://www.ghmp.cz/vystavy/evzen-simera-duch-latky/ | pigmentová kresba ze série Oxid Oxid, rámováno v plastovém boxu, speciální technika: obraz malován pomocí tekutého dusíku a barevných pigmentů, výsledek následně fixován pomocí speciální techniky na akvarelový papír

Zero Gravity
akryl na plátně,2009
v 100 ✕ š 110 cm

Provenience: přiložen autorský certifikát pravosti | nerámováno, dílo patří do experimentální série obrazů vzniklých v nulové gravitaci na palubě letadla v simulovaném stavu beztíže