František Daněk - Sedláček

(1892 - 1974)

Narodil se 28. ledna 1892 v Praze, zemřel v roce 1974 v Praze. Český malíř, krajinář. Od roku 1912 byl žákem Uměleckoprůmyslové školy v Praze. Jeho studia přerušila první světová válka, po jejímž konci se na školu vrátil, a po dvou letech přešel na Akademii výtvarného umění k profesoru Vratislavu Nechlebovi. Po absolvování se oženil a hodně cestoval. Oblíbil si malebné kraje jako Podkarpatskou Rus, Valašsko a Slovácko. Začátkem 20. let 20. století přišel na Vysočinu, do Kamenice nad Lipou, a namaloval zde řadu obrazů. Jeho pohledy připomínají naše starší plenéristy. Maloval s oblibou daleké výhledy do kraje, lesní interiéry, průhledy lesem, potoční zákoutí, staré uličky a zámky.

Léto u potoka
olej na kartonu
v 28 ✕ š 42 cm

rámováno, rám mírně poškozen

olej na kartonu
v 49, 5 ✕ š 65 cm
Signatura: PD

rámováno, rám mírně poškozen

Štramberk
olej na kartonu,1921
v 66 ✕ š 97 cm

rámováno mimořádné dílo autora

Havrani v zimě
olej na kartonu
v 40 ✕ š 50 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Pohled na Říp
olej na plátně
v 70 ✕ š 100 cm

olej na kartonu
v 40, 5 ✕ š 48 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Děti u splavu
olej na kartonu
v 30 ✕ š 38 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Břízy v zimě
olej na plátně
v 26 ✕ š 35 cm

olej na kartonu,1944
v 55 ✕ š 75 cm

rámováno, zaskleno

Letní odpoledne u Karlštejna
olej na kartonu
v 49, 5 ✕ š 66 cm

Ovocné zátiší
olej na plátně
v 57 ✕ š 66 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Letní odpoledne u řeky
olej na kartonu
v 39 ✕ š 47 cm

olej na kartonu

Břízy v zimě
olej na kartonu
v 30, 5 ✕ š 31, 5 cm