František Gross

(1909 - 1985)

Narodil se 19. dubna 1909 v Nové Pace, zemřel 27. července 1985 v Praze. Český malíř a grafik. V roce 1917 ukončil maturitou studium na reálce v Nové Pace. Potom studoval na ČVUT v Praze u profesora Oldřicha Blažíčka a na UPŠ v Praze u profesora Františka Kysely. V roce 1931 uspořádal spolu s Ladislavem Zívrem a Františkem Hudečkem kubistickou výstavu v reálce v Nové Pace. Od roku 1941 byl členem Umělecké besedy, v letech 1942 – 1948 byl členem slavné Skupiny 42, jejímiž členy byli mimo jiné také rodáci z Nové Paky Ladislav Zívr a fotograf Miroslav Hák. Od roku 1945 byl členem sdružení Hollar, v letech 1961 – 1970 členem skupiny Radar. Byl členem KSČ, aktivně se hlásil k levicovým názorům.

Továrna
olej na kartonu
v 49, 5 ✕ š 39 cm

Provenience: bude přiložen písemný znalecký posudek prof. Jaromíra Zeminy, ze soukromé sbírky Emanuela Křenka | rámováno

4 x barevná litografie
barevná litografie
v 13, 5 ✕ š 15 cm

nerámováno

Vodní nádrž v hornaté krajině
olej na sololitu
v 30 ✕ š 49, 5 cm

Provenience: přiložen písemný odborný posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno

Stroj
kombinovaná technika na kartonu,1970
v 29, 5 ✕ š 21 cm

rámováno, zaskleno

Strojek
barevná litografie
v 40 ✕ š 31, 5 cm

Bojovník
barevná litografie,1971
v 42 ✕ š 26, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 53/200