František Gross

(1909 - 1985)

Narodil se 19. dubna 1909 v Nové Pace, zemřel 27. července 1985 v Praze. Český malíř a grafik. V roce 1917 ukončil maturitou studium na reálce v Nové Pace. Potom studoval na ČVUT v Praze u profesora Oldřicha Blažíčka a na UPŠ v Praze u profesora Františka Kysely. V roce 1931 uspořádal spolu s Ladislavem Zívrem a Františkem Hudečkem kubistickou výstavu v reálce v Nové Pace. Od roku 1941 byl členem Umělecké besedy, v letech 1942 – 1948 byl členem slavné Skupiny 42, jejímiž členy byli mimo jiné také rodáci z Nové Paky Ladislav Zívr a fotograf Miroslav Hák. Od roku 1945 byl členem sdružení Hollar, v letech 1961 – 1970 členem skupiny Radar. Byl členem KSČ, aktivně se hlásil k levicovým názorům.

Bojovník
barevná litografie,1971
v 42 ✕ š 26, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 53/200