František Jiroudek

(1914 - 1991)

Narodil se 17. února 1914 ve Lhotě u Semil, zemřel 15. června 1991 v Praze. Český malíř, grafik, scénický výtvarník a pedagog. V letech 1935 – 1939 studoval Akademii výtvarných umění u Williho Nowaka, debutoval se skupinou Sedm v říjnu. V letech 1961 – 1970 byl rektor AVU, 1982 – 1987 místopředseda SČSVU a SČVU.
Z počátku své kariéry v době války se věnoval scénické tvorbě a vytvořil též několik obrazů z divadelního života, po válce do jeho díla výrazné pronikl vliv Pierra Bonnarda a Jiroudek se začal více zajímat o krajinomalbu, u které zůstal v podstatě po zbytek tvůrčího života, v 60. letech ještě vytvořil několik podstatných monumentálních maleb. Roku 1976 mu byl udělen titul národní umělec.

Slunečnice
olej na plátně,1968
v 145 ✕ š 200 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, plátno uprostřed kompozice vyboulené, cca 1 cm

Představení
olej na plátně, fixováno na kartonu,1943
v 21 ✕ š 42 cm

Vystavováno: Mánes 1948 | rámováno

V ateliéru
olej na plátně,1972
v 105 ✕ š 82 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny