František Květoň

(1953)

Narodil se 30. listopadu 1953 ve Zlíně. V letech 1970 - 1974 studoval na uherskohradišťské UMPRUM u prof. Františka Nikla, obor užité a propagační grafiky. Mimo rámec školy se věnoval malbě, kterou chtěl dále studovat na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl přijat, ale studium mu bylo z politických důvodů znemožněno. Stíhala jej StB a dva měsíce byl i vězněn. Nemohl najít práci ve svém oboru a musel se živit jako noční hlídač, pak aranžér výloh.
Na podzim 1977 konečně nastoupil jako výtvarník do letecké továrny Moravan v Otrokovicích, kde 32 let vytvářel grafické návrhy reklamních tiskovin, navrhoval barevný design vyráběných letounů značky ZLIN a zajišťoval po výtvarné stránce prezentaci firmy na aerosalonech doma i v zahraničí.
Je členem Unie výtvarných umělců ČR a Sdružení výtvarných umělců moravských se sídlem v Hodoníně.
Na počátku své výtvarné dráhy maluje expresívní figurální kompozice, okrajově pak zátiší. Koncem sedmdesátých let začal objevovat krajinu, kouzlo její mnohotvárnosti a monumentalitu. Přirozeným vývojem došel až dnešnímu osobitému stylu, charakteristickém výraznou barevností. Svými obrazy vyjadřuje vnitřní pocity i nálady a současně dává netušeně rozlehlý prostor také pro vjemy, představy a výklady divákovy.

Konfigurace
olej na plátně,2021
v 70 ✕ š 70 cm

Provenience: na zadní straně autorský štítek | rámováno

Síla okamžiku
olej na kartonu,2021
v 70 ✕ š 70 cm

rámováno

Ochránce
olej na kartonu,2020
v 69, 5 ✕ š 70 cm

rámováno