František Líbal

(1896 - 1974)

Narodil se 7. srpna 1896 ve Veselí nad Lužnicí, zemřel 20. června 1974 v Praze. Český akademický malíř, krajinář a portrétista. Již během středoškolského studia vášnivě propadl malbě a jeho další studium pokračovalo na pražské malířské akademii. V letech 1916 - 1920 studoval u profesorů Vlaho Bukovace a Maxmiliána Pirnera. Jeho závěrečnou prací byl cyklus více než 70 obrazů nazvaný "Vítr na blatech".
V roce 1921 odešel do Německa a pokračoval ve studiích v Mnichově, Drážďanech a Frankfurtu. Následně cestoval po Německu, Francii a Itálii, kde vytvořil mnoho pohledů na města. Během svého putování se věnoval i malbě velkých katedrál v Kolíně, Paříži, Benátkách, Miláně a na dalších místech. Vznikl tak nádherný a velmi ceněný soubor katedrál. Protiváhou pak bylo zachycení čistě průmyslového prostředí plzeňské Škodovky.
Po návratu do vlasti, zajížděl zejména v zimě do Krkonoš, Tater, na Šumavu, Valašsko a do Beskyd. Často zajížděl i do rodných Jižních Čech, kde vznikl rozsáhlý soubor obrazů rybníků, blat a lesů. Od roku 1940 se usadil v Praze, kde namaloval cyklus pražských panoramat. V poválečném období byla jeho hlavním námětem jihočeská krajina, kterou maloval za svých letních pobytů v Třeboni. Další náměty načerpal i z cest do tehdejší Jugoslávie. Vedle krajinomalby byla jeho druhou významnou oblastí činnosti tvorba portrétní. Vytvořil řadu portrétů, často jeho přátel z okruhu herců a zpěváků Národního divadla.

Krajina u Tábora
olej na plátně, fixováno na kartonu,1968
v 24 ✕ š 32, 5 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno

Les v jarním slunci
olej na kartonu,1946
v 22 ✕ š 29 cm

Provenience: na zad | rámováno, pasparta, zaskleno

Krajina u Urcova
olej na překližce,19965
v 24 ✕ š 33 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Starý dub na hrázi
olej na kartonu,2. 5. 1967
v 24 ✕ š 33 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Předjaří v březovém lese
olej na plátně,1947
v 75 ✕ š 96 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Svatojanský rybník
olej na plátně, fixováno na kartonu,1945
v 25 ✕ š 30,5 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Nová řeka
olej na kartonu,1965
v 17, 5 ✕ š 22, 5 cm

Pařížský kanál
olej na kartonu,1926
v 21 ✕ š 26 cm

Přístav v Piranu
olej na kartonu,1964
v 25 ✕ š 33 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Večer na Degárce
olej na kartonu,1929
v 19 ✕ š 23, 5 cm

Rozlitá Lužnice (u Majdalény)
olej na kartonu,23. 8. 1966
v 23 ✕ š 32 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Jaro v Kolným
v 25 ✕ š 33 cm