František Max

(1895 - 1969)

Narodil se 16. listopadu 1895 v Libáňi, zemřel 18. března 1969 v Praze. Český malíř vedut a krajin. Vychodil reálnou školu v Jičíně, načež odešel na studia architektury při ČVUT do Prahy, kde navštěvoval ateliér kreslení vedený malířem Oldřichem Blažíčkem a Adolfem Liebscherem mladším. Souběžně začal studovat na Akademii výtvarných umění pod vedením Jana Preislera. Záhy si vyvinul svébytný, lehce rozpoznatelný styl, který v průběhu života již příliš nezměnil. Pracoval s pastózní malbou a výraznou barevností olejových barev; široké tahy štětcem či špachtlí jsou pro něj typické. Často do malby ryl i obráceným koncem štětce. Pro jeho tvorbu je charakteristický rychlý, expresivní styl práce, který podtrhuje i náležitá barevnost.

Podvečerní Praha
olej na plátně, fixováno na kartonu
v 41, 5 ✕ š 110 cm

rámováno, malba mírně poškozena, zaskleno

Nábřeží u Jiráskova mostu (od Smíchova)
olej na plátně, fixováno na karton
v 78, 5 ✕ š 104 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Malostranské náměstí
olej na kartonu
v 75 ✕ š 50 cm

rámováno, zaskleno

Míšeňská ulička
olej na kartonu
v 49 ✕ š 65 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

2 x Pražský motiv
olej na kartonu

rámováno, rám a malba mírně poškozeny 1) 30, 5 x 40 cm 2) 34 x 25 cm