František Nikl

(1935 - 2005)

Narodil se v roce 1935 ve Vracově a zemřel v roce 2005 ve Zlíně. Český malíř a pedagog.
Absolvoval SUPŠ ve Zlíně a Uherském Hradišti, AVU v Praze v ateliéru M. Holého. Působil jako vedoucí pedagog malby na SUPŠ v Uherském Hradišti a jako docent VŠUP v Praze vyučoval grafický design a kresbu. Ve své malířské tvorbě plné poetických zkratek je inspirován ženou a krajinou. Své obrázky představil na více než třech desítkách samostatných výstav, ale i mnoha kolektivních výstav se svou tvorbou účastnil. Spolupracoval s předními architekty, z jeho výtvarné dílny vyšly originální kamenné mozaiky i sklomozaiky situované ve zlínském Centroprojektu, v Zimních lázních, v Baťově nemocnici, v Academia centru zlínské Univerzity Tomáše Bati a dále.

Bílý dům
olej na kartonu,1987
v 34, 5 ✕ š 25 cm

rámováno

Odpoledne
olej na kartonu,1988
v 32, 5 ✕ š 30, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen