František Tavík Šimon

(1877 - 1942)

Narodil se 13. května 1877 v Železnici, zemřel 19. prosince 1942 v Praze. Český pedagog, malíř, kreslíř poštovních známek, tiskař, výtvarník, učitel, grafik, ilustrátor a kurátor.
Narodil se v rodině krupaře v Železnici Antonína Šimona a jeho manželky Anny, rozené Tavíkové (pokřtěn byl jako František Šimon, jméno Tavík odvozeno od příjmení matky). Studoval na pražské Akademii výtvarných umění u Maxmiliána Pirnera (1894 – 1900). Jako stipendista Josefa Hlávky cestoval roku 1902 do Itálie a roku 1903 s Hugo Boettingerem do Paříže. V Paříži pobýval v letech 1904 – 1914 a od roku 1906 byl členem Société de la gravure en couleurs. Od roku 1910 byl členem Royal Society of Painters v Lonýně. Roku 1917 byl spoluzakladatelem Spolku českých umělců grafiků Hollar a členem předsednictva. V letech 1898 – 1942 byl členem SVU Mánes, v roce 1919 byl jeho předsedou.
Během pobytu v Paříži podnikl cesty do Španělska, Anglie a Maroka a v letech 1926–1927 vykonal cestu kolem světa. Roku 1928 se stal profesorem nově vytvořené grafické speciálky na Akademii výtvarných umění v Praze.
Jeho dílo tvoří z velké části pohledy na Prahu, New York a Paříž, které jsou ovlivněny francouzskými impresionisty a japonskými grafickými technikami.

Cesta ve sněhu
barevný lept s akvatintou na papíře,1915
v 29, 5 ✕ š 31 cm

Publikováno: č. soupisu 237 | rámováno, pasparta, zaskleno

Staroměstské náměstí
v 28, 5 ✕ š 30 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, č. 186

Rouenská katedrála
v 34 ✕ š 30 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, rám a papír mírně poškozeny

Ráno v Paříži
barevný lept na papíře,1911
v 24, 5 ✕ š 26, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Prodejce u Notre-Damu
barevný lept na papíře,1929
v 28 ✕ š 28 cm

rámováno, pasparta, 42/250

Nový Svět
barevný lept na papíře,1912
v 29, 5 ✕ š 27 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, papír mírně poškozen

olej na kartonu,1907
v 41 ✕ š 30,5 cm

Karlův most v zimě
barevná litografie
v 35 ✕ š 39, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

lept, akvatinta,1908
v 31,5 ✕ š 38,5 cm

nerámováno, pasparta, č. 5

Zámecké schody v zimě
barevná litografie,1925
v 26, 5 ✕ š 31 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, č. 23

Noční Paříž
v 30,5 ✕ š 26 cm

volně loženo

Hlavní ulice v Tangieru
barevný lept na papíře,1912
v 34, 5 ✕ š 43, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, č. 188

Karlův most v zimě
v 35 ✕ š 39,5 cm
Signatura: vpravo vole

rámováno, pasparta, zaskleno

Bric-à-brac
barevný lept na papíře,1907
v 34, 5 ✕ š 44, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Arab v Tangieru
barevný lept na papíře,1913
v 35, 5 ✕ š 44, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, č. 135

Tržiště v Tangieru
barevný lept,1918
v 32, 5 ✕ š 27, 5 cm

nerámováno, pasparta, mírně poškozeno, č. 109

Katedrála v Chartres
barevný lept na papíře,1926
v 38, 5 ✕ š 23, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, č. 111

Prodej knih na pařížském nábřeží
v 31,5 ✕ š 41,5 cm

nerámováno, volně loženo