František Vojáček

(1893 - 1942)

Narodil se 18. 9. 1893 v Praze a zemřel 29. 3. 1942 v koncentračním táboře v Mauthausenu. Malíř, kreslíř, ilustrátor a keramik v Praze. Studoval na soukromé škole K. Reisnera, na keramické škole v Bechyni a na akademii výtvarného umění v Praze u prof. Thieleho, Pirnera a Krattnera. Kreslil sociální karikatury pro noviny, ve 20. letech pro Kvítka, Právo lidu a další a úspěšně se věnoval také volné tvorbě, maloval krajiny, zátiší i figurální kompozice, scény a kostýmy pro loutková divadla, vytvořil několik keramik. Podnikl studijní cesty po Francii a Korsice. Jeho obraz Ženský akt v krajině z roku 1937 je ve sbírka Národní galerie v Praze.
V pořadu Antifascist art jeho tvorbu zmínil Pavel Karous ve spojitosti s Guernicou: "V dubnu roku 1937 německé Luftwaffe proměnilo baskické město Guernica v sutiny. Tento nálet je jedním z prvních plošných bombardování civilního obyvatelstva v historii. Na tragédii reagovala světová veřejnost zděšením, a pro umělce se Guernica stala často zpracovávaným symbolem fašistické krutosti. Nejvíce se tématem guernické tragédie u nás výtvarně zabýval malíř a ilustrátor František Vojáček. Vojáček namaloval hned několik pláten Guernica, které mluví progresivním kubo-expresivním jazykem o prožitých hrůzách baskického národa. Pro odbojovou činnost ho zatklo gestapo a v roce 1942 zemřel v koncentračním táboře v Mauthausenu."

Guernica
kombinovaná technika na papíře,1937
v 35 ✕ š 46 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: bude přiložen písemný odborný posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno, zaskleno