František Xaver Diblík

(1887 - 1955)

Narodil se 18. října 1887 v Nalžovicích a zemřel 19. ledna 1955 v Praze. Byl to český akademický malíř, grafik a legionář. Byl žákem prof. Vlaho Bukovace a prof. Hanuše Schweigra. Podnikl studijní cestu do Říma a se začátkem války vstoupil do rakousko-uherské armády. V roce 1918 se stal československým legionářem v Itálii. Tehdy navrhoval plukovní prapory. Do Prahy se vrátil v roce 1919, byl členem Jednoty umělců výtvarných a pravidelně se účastnil spolkových výstav. Věnoval se především portrétní tvorbě a žánrové malbě. Maloval však také krajiny a figurální náměty.

Kytice z Českých luhů a hájů
olej na plátně,1940
v 81 ✕ š 101 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Zátiší s ovocem a květinami
olej na plátně
v 56 ✕ š 70,5 cm

rámováno

Cikáni na Moravském Slovácku
olej na kartonu
v 30 ✕ š 40 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno