František Zdeněk Eberl

(1887 - 1962)

Narodil se 25. června 1887 v Praze, zemřel 8. 10. 1962 v Paříži. Studoval v Praze na Akademii výtvarných umění u Vlaha Bukovace, dále v Mnichově, Amsterodamu a Paříži. Na mnichovské Akademii začal Eberl také vyučovat, ale po zveřejnění politicky laděných kreseb, byl nucen Německo opustit. V roce 1911 se přestěhoval na pařížský Montmartr. V Eberlově díle se objevuje inspirace pařížským pouličním životem, jeho noční atmosférou s prostitutkami, hazardními hráči, narkomany a alkoholiky. Během obou světových válek se nevyhýbal politickým kresbám a karikaturám.

Akt s květinami
olej na plátně,1940 - 45
v 73 ✕ š 100 cm

Publikováno: Gerald Weinpolter, Miriam Forster, Francois Zdenek Eberl, online catalogue raisonné, G561 | rámováno

Sklizeň vína
olej na plátně,1954
v 72, 5 ✕ š 94, 5 cm

Publikováno: Gerald Weinpolter, Miriam Forster, Francois Zdenek Eberl, online catalogue raisonné, G651 | Vystavováno: Elysée Gallery v Paříži v roce 1954 a na Salon Populiste v Paříži v roce 1955 | rámováno

olej na plátně
v 50, 5 ✕ š 65 cm

rámováno

V baru
olej na plátně
v 73, 5 ✕ š 59 cm

rámováno, malba mírně poškozena, odborně restaurované 2 záplaty

Tančírna v St. Germain
olej na plátně,okolo roku 1952
v 46 ✕ š 38 cm

Provenience: Obraz byl vystavován v Galerii Elysée v Paříži v roce 1954. | Publikováno: Gerald Weinpolter, Miriam Forster, Francois Zdenek Eberl, online catalogue raisonné, č. G661 | rámováno

Městské zákoutí
olej na plátně
v 56 ✕ š 46 cm
Signatura: vlevo dole, vpravo přípis autora

rámováno, mírně poškozeno

Portrét Elie
olej na plátně,1936-37
v 72, 5 ✕ š 60 cm

Provenience: Elie byla autorova první manželka | rámováno

Portrét muže
olej na plátně,1927
v 46,5 ✕ š 38 cm

Publikováno: Catalogue raisonné Francois Zdenek Eberl, No. G365 | rámováno, věnování "à Madame Blanche" v pravém horním rohu