Helena Zmatlíková

(1923 - 2005)

Narodila se v Praze 19. listopadu 1923 a zemřela 4. dubna 2005 tamtéž. Byla česká malířka, ilustrátorka a filmová výtvarnice. Ilustrovala přibližně 250 knih, hlavně pro děti. Studovala nejprve na soukromé Ukrajinské akademii u Grigorije Musatova, později přešla na Rotterovu školu kresby a propagační grafiky. Své studium dokončila ve škole volné a užitné grafiky, knižního a reklamního umění Officina Pragensis v roce 1942. Po studiích nejprve pracovala v ateliéru Melantrich, pak se osamostatnila, ale nakonec přešla pod nakladatelství Albatros jako jeho kmenová ilustrátorka. Za své dílo získala řadu ocenění za nejkrásnější knížku. Podílela se i na Světové výstavě v Bruselu 1958.

2 x Ilustrace
v 15, 5 ✕ š 23 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno

Konvolut 2 ilustrací - Čápe, bílý čápe a Jaro
v 16 ✕ š 23, 5 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno

První říkadla
v 21, 5 ✕ š 25 cm

nerámováno

2 x ilustrace
v 15, 5 ✕ š 23 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno

Kluk
v 15 ✕ š 23 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno

v 30 ✕ š 21, 5 cm

nerámováno, původní stav