Ivan Ouhel

(1945 - 2021)

Narodil se 18. února 1945 v Ostravě, zemřel 21. 2. 2021. V letech 1968 - 1974 studoval na Akademii výtvarného umění v ateliéru prof. Karla Součka. Od roku 1975 vystavuje doma i v zahraničí. V roce 1984 a 1988 vystavoval na Bienále v Benátkách.
Od roku 1988 byl členem volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece.
Od roku 1992 byl členem Umělecké besedy.
Ivan Ouhel nastoupil na výtvarnou scénu v 70. letech minulého století. Ve své tvorbě se zaměřuje především na krajinu a figuru. Krajina je ve většině děl řešena jako konstrukce prostoru. Figury jsou prezentovány skrze anonymní postavu, která je vystavena tlakům a těžkostem vnějšího světa. Postupem času tato dvě hlavní témata v jeho dílech splývají dohromady. V 90. letech v jeho tvorbě převládají velké barevné plochy s výraznými barevnými kombinacemi, které se postupně rozkládají na své základní geometrické formy. Zároveň je v jeho obrazech zakomponován prvek protikladu a konfliktu, který podtrhuje atmosféru děl. V současnosti dominují v jeho dílech prvky minimalismu.

Abstrakce
olej na plátně,1987
v 100 ✕ š 105 cm

rámováno

Kopce
olej na plátně, plátno fixováno na sololitu,1977
v 32 ✕ š 32 cm

rámováno

v 39, 5 ✕ š 53 cm

rámováno, zaskleno

Tvary v krajině
lept na papíře,1989
v 14 ✕ š 10,5 cm

nerámováno, volně loženo, 19/80