Jakub Špaňhel

(1976)

Narodil se 7. listopadu 1976 v Karviné. V letech 1991 - 1995 studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Ostravě, 1995 - 2002 Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Milana Knížáka a Jiřího Davida. Vystavuje od roku 1994. Malíř a grafik Jakub Špaňhel patří mezi ty umělce, kteří vědomě pracují s vlivy a motivy z dějin umění. Způsob, jakým Jakub Špaňhel inspirací z dějin umění užívá, je bezprostřední a jaksi samozřejmý. V jeho tvorbě byl přítomný již v devadesátých letech, kdy vznikala díla se zřetelnou výtvarnou i literární inspirací. Právě znalost dějin umění a literatury pomohla Špaňhelovi k větší volnosti a tvůrčí emancipaci od možných vzorů. V jeho pohledu na umělecká díla minulosti je zásadní emocí úžas nad viděným a vnímaným. Pocit vytržení, který vás intuitivně zasáhne v momentě hlubokého a silného zážitku. Proto se neinspiruje jen malbou, ale velice výrazně i historickou architekturou, zejména sakrálními interiéry.

Golf
olej na plátně,2007
v 50 ✕ š 70 cm

nerámováno

Sv. Mikuláš
barevná litografie,2014
v 66 ✕ š 47 cm

nerámováno, volně loženo