Jan Dědina

(1870 - 1955)

Narodil se 1. září 1870 v obci Straky a zemřel 14. ledna 1955 v Tatobitech. Byl to český akademický malíř, ilustrátor časopisů a autor textů o umělcích. Dědina studoval nejdříve na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl žákem Františka Ženíška a poté na Akademii výtvarných umění tamtéž u prof. Maxmiliána Pirnera a v sochařském ateliéru Josefa Václava Myslbeka. Mezi lety 1895 a 1909 žil ve Francii a zde se také oženil, pracoval zde jako portrétista a účastnil se pařížských Salónů, podílel se na výzdobě architektury, ale věnoval se také volné tvorbě a ilustraci. Podílel se také na organizaci pražské výstavy Emila A. Bourdella v roce 1909, kdy se znovu usadil v Čechách.
Po svém návratu do Čech byl členem Jednoty výtvarných umělců a věnoval se obrozenecké tematice v malbě a ilustracím časopisů. Jeho tvorbu ovlivnily některé francouzské umělecké směry konce 19. století, jako art nouveau a symbolismus, převážně však je příkladem uhlazené akademické malby.

V kabaretu
kvaš, běloba na papíře,1897
v 29, 5 ✕ š 24, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Dáma s černým kloboukem
akvarel, pastel na papíře
v 54 ✕ š 45 cm

rámováno, zaskleno

Dáma se zrcátkem
olej na plátně
v 100 ✕ š 87 cm

rámováno