Jan Kodet

(1910 - 1974)

Narodil se 1. června 1910 v Praze a zemřel 11. listopadu 1974 v Praze, byl to český sochař. Pocházel z rodiny významného českého malíře a sochaře Emanuela Kodeta. V letech 1928–1931 studoval na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Karla Dvořáka a poté v letech 1931–1935 na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Otakara Španiela, Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes (1933–1949). Navštívil Francii (1936), Dánsko, Norsko a Švédsko (1946), Holandsko (1947) a Maďarsko (1956).
Pokračovatelem rodinné výtvarné tradice je nyní jeho syn malíř Kristian Kodet. Ve své tvorbě byl velmi inspirován egyptským sochařstvím a značně čerpal z dobových uměleckých směrů, zejména kubismu a poetismu. Soustředil se na lyrické ztvárňování lidské postavy, zejména často vytvářel různě stylizované ženské figury. Mezi jeho vůbec nejznámější díla patří pomník hudebního skladatele Vítězslava Nováka v pražských Petřínských sadech.

Únos Európy
pálená hlína,1944
v 24, 5 ✕ š 54 cm

mírně poškozeno

Stojící dívčí akt
pískovec,60. léta 20. století
v 87 cm

mírně poškozeno

pálená hlína, glazováno
v 20 cm ✕ š 56 cm