Jan Saudek

(1935)

Narodil se 13. května 1935 v Praze. Český umělecký fotograf, malíř a spisovatel. Studoval grafickou školu v Praze, od roku 1950 pracoval jako produkční fotograf v tiskárnách, a poté začal kreslit a fotografovat. V Česku poprvé vystavoval roku 1963 v Divadle Na zábradlí. Na konci 60. let odletěl do Ameriky, kde se seznámil s Hughem Edwardem, šéfem oddělení fotografie v Institutu umění v Chicagu. Jeho první vlastní výstava se uskutečnila v University of Indiana v Bloomingtonu.
Jan Saudek se věnuje převážně ateliérové kolorované fotografii a nejčastěji zachycuje ženské tělo všech tvarů a stáří a motiv vtahu ženy a muže, lásku a přitažlivost i nenávist až agresivitu. Především v počátcích své tvorby fotografoval sám sebe a věnoval se tématice dětství a vztahu mezi dětmi a dospělými, mateřství a otcovství. Na fotografiích z osmdesátých let můžeme sledovat zobrazení protikladných pocitů – lásky a nenávisti, upřímnosti a falše, krásy a ošklivosti, mládí a stáří. Typickým pozadím Saudkových fotografií je od sedmdesátých let jeho „Zeď“, nevzhledná, vlhká a plesnivá, která se stala synonymem pro jeho tvorbu.
Vystavuje převážně v zahraničních galeriích. Stálou expozici fotografií má v Českém Krumlově. Roku 1990 získal francouzský umělecký Řád umění a literatury. Roku 2006 obdržel titul Artis Bohemiae Amicis, který uděluje Ministerstvo kultury za propagaci tuzemské kultury v zahraničí.

Peříčko
fotografie
v 17,5 ✕ š 23 cm

Provenience: osobní dar autora majitelům | pasparta, zaskleno

Rozcapený akt
fotografie
v 14,5 ✕ š 12,5 cm

nerámováno

Trikolora
kolorovaná fotografie
v 13 ✕ š 16 cm

Provenience: získáno od autora | nerámováno, volně loženo

Matka s dcerou
fotografie
v 19,5 ✕ š 14 cm