Jan Slavíček

(1900 - 1970)

Narodil se 22. ledna 1900 v Praze, zemřel 5. dubna 1970 v Praze. Český malíř, syn malíře Antonína Slavíčka, bratr režiséra a střihače Jiřího Slavíčka, pokračovatel malířského rodu Slavíčků. Studoval na Akademii výtvarných umění u prof. Jana Preislera, Vratislava Nehleby, Maxe Švabinského a Otakara Nejedlého (1916 – 1925).
Od roku 1922 byl členem SVU Mánes. Podnikl řadu studijních cest do Francie (včetně Korsiky), Itálie, Španělska, Anglie, Řecka, SSSR a Jugoslávie.
V letech 1937 – 1970 bydlel v zadním traktu Hrzánského paláce na Hradčanech, z okna svého ateliéru maloval pohledy na Prahu.
Ve všech námětových oblastech své tvorby – v zátiší, v krajinomalbě i pražských pohledech - vyšel z předčasně (40 let) uzavřeného díla svého otce. V raném období se vyrovnal s podněty francouzského fauvismu, ale brzy si našel vlastní malířský výraz, založený na smyslovém realismu. Krajinářské motivy vybíral s oblibou z Orlických hor, kraje kolem Orlické Rybné kam zajížděl v dětství.

Pražské střechy
olej na plátně
v 47, 5 ✕ š 69 cm

ramováno, rám mírně poškozen

2 jablka a rozkrojený pomeranč
olej plátno, fixováno na karton
v 18, 5 ✕ š 23, 5 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, na zadní straně razítko ČFVU | rámováno, zaskleno

Česká krajina
akvarel na papíře,1940
v 48 ✕ š 63 cm
Signatura: vlevo dole s přípisem

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Portrét
akvarel na papíře,1935
v 38 ✕ š 22 cm

Provenience: z významné pozůstalosti gynekologa MUDr. Jaroslava Sobotky, věnování od autora pí Sobotkové | nerámováno, volně loženo, papír mírně poškozen