Jan Špála

(1920 - 1970)

Narodil se 16. dubna 1920 v Praze, zemřel 22. září 1970. Český malíř a krajinář, syn slavného malíře Václava Špály, studoval na pražské AVU v ateliéru Jana Baucha. Jeho dílo není mezi veřejností příliš známé, ostatně dlouhá léta vůbec nebylo vystavováno, zejména z důvodu, že se ani zdaleka nepřibližovalo trendu socialistického realismu, který byl v době Špálova vstupu do života po akademii v kurzu. Maloval lyrické abstraktní krajiny s výraznou barevností. V r. 2005 proběhla komorní prodejní výstava Jana Špály, ke které vyšla ve stejném roce také monografická publikace.

Vrch Mužský u Turnova
olej na plátně,1955
v 38 ✕ š 55 cm

Provenience: na zadní straně štítek z ČFVU | rámováno, rám a malba poškozeny, Název odkazuje k vrchu v Českém ráji