Jan Zrzavý

(1890 - 1977)

Narodil se 5. listopadu 1890 v Okrouhlici, zemřel 12. října 1977 v Praze. Jan Zrzavý byl český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a příležitostný publicista, významná postava českého výtvarného umění, představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století.
Postupně vystřídal několik škol: gymnázium v Havlíčkově Brodě, měšťanskou školu v Kutné Hoře a v Přibyslavi, pak se vrátil do Havlíčkova Brodu, v roce 1905 studoval na stavební průmyslovce v Brně. V moravské metropoli vážně onemocněl. Protože u přijímacích zkoušek v Praze neuspěl, učil se soukromě malovat u Karla Reisnera, Vladimíra Županského a Františka Ženíška. Od roku 1907 studoval několik roků na UMPRUM u profesora Dítěte. Byl ale po školním roce 1908 - 1909 vyloučen. Ještě se čtyřikrát neúspěšně pokusil dostat na pražskou Akademii, dále byl samouk.
Zásadní vliv na něho měla tvorba francouzských impresionistů, potažmo výstava impresionistů v roce 1907 pořádaná v pavilónu pod Kinského zahradou. Následně ho zaujala hlavně tvorba starých italských mistrů a důležité pro něho bylo seznámení s Bohumilem KubištouV roce 1924 navštívil Francii (Paříž, Bretaň) a až do roku 1939 se do ní opakovaně vracel.
V roce 1910 se stal členem sdružení Sursum. V letech 1912 – 1917 a 1919 – 1923 byl členem Spolku výtvarných umělců, od roku 1923 Umělecké besedy.
Jan Zrzavý byl jedním z nejdůležitějších členů meziválečné české avantgardy. Po válce se stal profesorem malby a kompozice na katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty Palackého univerzity v Olomouci, kde učil do roku 1950.V šedesátých letech pobýval mezi Prahou a Okrouhlicí, kde měl byt a ateliér.

Přístav Le Fret
kombinovaná technika na kartonu,1960
v 24 ✕ š 36, 5 cm

Vadín - lom
uhel na papíře,1921
v 43, 5 ✕ š 51 cm

Provenience: Přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Karla Srpa a Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Melancholie
tužka na papíře,1963
v 15, 5 ✕ š 10, 5 cm

Tři barvy ovoce
voskový pastel na papíře,1968
v 16 ✕ š 21 cm
Signatura: vlevo a vpravo dole

Provenience: sbírka významného českého chirurga (dar od autora), konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Jaromírem Zeminou, PhDr. Karlem Srpem | rámováno, pasparta, zaskleno, Přiloženo potvrzení autenticity

Poseidon
v 13, 5 ✕ š 20, 5 cm

Ověnčená hlava
litografie,1973
v 35 ✕ š 26, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 55/100

Anděl
v 23 ✕ š 15 cm

rámováno, zaskleno, 99/100

Studna v Karlachových sadech
litografie
v 41, 5 ✕ š 48, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Žena z lidu
tužka, pastelka na papíře
v 20 ✕ š 13, 5 cm

Žnec
tužka, pastelka na papíře
v 20 ✕ š 13, 5 cm
Signatura: nesignováno

Muž z lidu
tužka, pastelka na papíře
v 20 ✕ š 13, 5 cm
Signatura: monograme vpravo dole

Anděl
lept na papíře,70. léta 20. století
v 24 ✕ š 15 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 83/100