Jaro Procházka

(1886 - 1949)

Narodil se 22. dubna 1886 v Praze, zemřel 30. září 1949 v Praze. Český malíř měst a krajin. Studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole u prof. Jakesche (1900 – 1904), dále pak i na Akademii výtvarných umění, kde jeho studia přerušila první světová válka. Mezitím se v roce 1911 oženil s Barborou Jousovou. Byl členem Jednoty umělců výtvarných v Praze, později dokonce jejím jednatelem.
Jeho tvorbu ovlivnil celoživotní příklon k impresionismu. Dokázal zpodobnit náladu městských zákoutí a uliček, ceněny jsou i jeho krajiny. Velký význam měly pro něj studijní cesty do Paříže a dále do Belgie a Holandska. Obrazy belgických měst, hlavně město Bruggy a krajiny z belgického a holandského pobytu na začátku 30. let 20. století, lze považovat za vrchol jeho tvorby. Právě za soubor obrazů evropských měst byl v roce 1931 vyznamenán výroční cenou akademie věd.
Vystavoval svá díla na mnoha samostatných a společných výstavách v Čechách i v zahraničí, například Paříži, Oslu a Kodani.

Olomouc
olej na plátně,1924
v 103 ✕ š 125 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Ledaři (Písek)
olej na plátně,1926
v 70 ✕ š 100 cm

Trh
olej na plátně
v 36 ✕ š 42 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Na trhu
olej plátno, fixováno na karton
v 31 ✕ š 44 cm

Vystavováno: na zadní straně razítko Výstava jednoty umělců výtvarných v Praze | rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Z Malé Strany
kombinovaná technika na papíře,1935
v 26 ✕ š 32 cm

rámováno, zaskleno, papír mírně poškozen

III. studie od sv. Vavřince
kombinovaná technika na papíře,1939
v 29 ✕ š 44, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Trh v Brně
v 21, 5 ✕ š 27 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Vyšehrad
v 18 ✕ š 25 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, papír mírně poškozen