Jaromír Stretti - Zamponi

(1882 - 1959)

Narodil se 11. června 1882 v Plasech a zemřel 29. prosince 1959 v Praze. Byl to český malíř a grafik. Pocházel z významné pražské rodiny. Jaromír se narodil v západočeských Plasích. Jeho otec, lékař Karel Stretti, byl ve službách rodu Metternichů jako osobní lékař. Zálibu v malování a nesporný talent měl Jaromír po svých předcích z matčiny strany. V roce 1886 se přestěhoval s rodiči na Královské Vinohrady. Byl samoukem, i když původně malíř, záhy se přeorientoval na grafiku. Povoláním byl úředníkem hypotéční banky. Jeho starší bratr Viktor Stretti, byl rovněž významný malíř a grafik. Z počátku vystupoval pod jménem Jaromír Zamponi, které přejal po své italské babičce, aby byl rozeznán od svého bratra Viktora. V roce 1906 představil v pražském Rudolfínu soubor pražských motivů. V roce 1910 se mu narodil syn Mario, který byl rovněž vynikající malíř. V letech 1912–13 pobýval v Paříži. Kolem roku 1920 se podílel jako expertní člen stavební komise na vnitřních úpravách Pražského hradu a Černínského paláce. Stretti-Zamponi byl zakládajícím členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a v letech 1915–1949 byl členem S.V.U. Mánes v Praze. V jeho díle převládaly grafiky s pražskými a italskými motivy, barevná akvatinta, lepty a litografie, ale i oleje a pastely.

Maltézské náměstí
barevná litografie
v 35 ✕ š 35 cm

rámováno, pasparta, zaskleno