Autoři a ceny

Jaroslav Herbst

(1887 - 1971)
Sledovat

Narodil se 1. července 1887 v Dušnících nad Vltavou a zemřel 8. března 1971 v Praze. Byl to český malíř z česko-německé rodiny, řezbář a projektant-stavař, který se proslavil jako malíř autodidakt, pozoruhodný svou tvorbou z 20. až 40. let 20. století ve stylu expresionismu.
Jeho otec, investor F. J. Herbst dal postavit Dům U Černé Matky Boží. Jaroslav vystudoval stavební faktu ČVUT a začal amatérsky malovat. Podobně jako jeho vrstevníky, malíře budoucí skupiny Osma, ho nadchla pražská výstava Edvarda Muncha . Za války bojoval na frontě, po návratu se vrátil ke studiu na ČVUT, nyní na strojní fakultu, a maloval. Stal se členem Krasoumné jednoty a vystavoval na jejích kolektivních výstavách i samostatně ve Feiglově galerii, kde měl první samostatnou výstavu v březnu až dubnu roku 1934. Již předtím přesídlil do rodných Dušníků, kde se kromě malby a řezbářství věnoval vedení hospodářství.
Ve 20. až 40. letech maloval převážně krajiny a zátiší. Uvolněným rukopisem, koloritem a pastózními olejovými barvami se přiblížil svým vzorům (např. Oskar Kokoschka) a současníkům (např. Jan Bauch). Na prahu druhé světové války malovat přestal a již se k tvorbě nevrátil.

Dříve dražené položky

Krajina v modrém
akvarel na papíře,1939
v 23 ✕ š 33 cm
Signatura: vpravo dole

rámováno, pasparta, zaskleno

Detail položky