Jaroslav Hovadík

(1935 - 2011)

Narodil se 8. května 1935 ve Zlíně, zemřel 20. května 2011 v Litoměřicích. Český malíř, grafik a sochař. Narodil se ve Zlíně a až do své emigrace do Kanady v roce 1968, kde působil 11 let, žil ve Fryšták. Studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Poté chodil na přípravku pro vysoké školy umělecké v Praze a v letech 1956 - 1957 studoval Akademii výtvarných umění v Praze. Na uměleckou scénu vstoupil jako malíř a od roku 1962 také jako grafik a autor objektů a asambláží. Ve výtvarnictví se přiblížil osobnostem jako Vl. Boudník nebo Ant. Tomalík. Patřil k zakladatelům zlínské výtvarné skupiny 5 + 2. Z Kanady se přestěhoval do Francie. V roce 1986 se usadil v německém Mühlheimu. Zde se stal členem Svazu německých umělců Po sametové revoluci se často vracel i do Česka, usadil se v Litoměřicích, kde pokračoval ve své tvorbě až do smrti. Podle serveru ceskapozice.cz se jednalo o umělce srovnatelného např. s Kupkou, Váchalem, Zrzavým, Divišem či Valterem. Jeho osobnost vyzařovala neutuchající energii i intenzivní potřebu tvořit. Vystavoval např. ve Spojených statek, Austrálii, Indii nebo Africe.

olej na hedvábí, fixováno na překližku,1963
v 70 ✕ š 70 cm

rámováno, mírně poškozeno