Jaroslav Róna

(* 1957)

Jaroslav Róna se narodil 27. dubna 1957 v Praze, je to český sochař a malíř, keramik, umělecký sklář, grafik, scénograf, literát a amatérský herec. Studoval na pražské UMPRUM (obor Sklářské výtvarnictví pod vedením profesora Stanislava Libenského). V roce 1984 školu ukončil diplomovou prací Velký a malý pes, dvojicí rozměrných skleněných zvířecích skulptur v kovové konstrukci. Roku 1987 mu nešťastnou náhodou vyhořel ateliér. Na poslední chvíli vyběhl z hořícího ateliéru a zachránil si život. Téhož roku spoluzaložil výtvarnou skupinu Tvrdohlaví (1987–1992; spolu s malíři Jiřím Davidem, Stanislavem Divišem a Petrem Niklem, sochaři Michalem Gabrielem, Zdeňkem Lhotským, Stefanem Milkovem, Františkem Skálou, Čestmírem Suškou a organizátorem Václavem Marhoulem). Uspořádali výstavu v Lidovém domě v Praze 9. Cestoval po Itálii. Vrátil se přímo do samotného dění sametové revoluce (1989), angažoval se v propagačním centru v Mánesu, kde kreslil revoluční letáky.

Po krátké revoluční pauze se opět věnoval malířství a sochařství. V roce 1991 pracoval na scénických návrzích pro film Amerika, jenž vznikl na základě knihy Franze Kafky Nezvěstný (za tuto práci byl nominován na Českého lva). Po revoluci se otevřely brány do celého světa, a tak Róna cestoval do Mexika, Izraele, Francie, Indonésie, Řecka, Španělska, Portugalska, Skotska, Indie a na Kanárské ostrovy. V této době se opět začal soustřeďovat na modelování. Jeho monumentální sochařská díla se vyjímají na Pražském hradě (Podobenství s lebkou), na zámku Klenová u Klatov (Rytíř s drakem, Sépie), v Agios Nikolaos na Krétě (Labyrint).

V roce 2000 byl Róna vyzván Společností Franze Kafky k účasti v soutěži na pomník Franze Kafky. Soutěž vyhrál a v roce 2003 byl pomník odhalen na Starém Městě pražském. Od roku 2005 byl vedoucím pedagogem ateliéru sochařství I na Akademii výtvarných umění v Praze.

Sedící čert
pálená hlína, postříbřeno,2023
v 38, 5 ✕ š 23 cm

Provenience: získáno z ateliéru autora

Figura
lept na papíře,1981
v 31 ✕ š 24 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, autorský tisk

Náklaďák s bombama
serigrafie,1997
v 41 ✕ š 30 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 22/100

Maiselova ulice
lept na papíře,1983
v 20, 5 ✕ š 14, 5 cm

nerámováno