Autoři a ceny

Jaroslav Serpan

(1922 - 1976)
Sledovat

Narodil se 4. června 1922 v obci Karlštejn a zemřel v květnu 1976, při horolezeckém výstupu v Pyrenejích. Byl to česko-francouzský malíř, básník, spisovatel a matematik. Narodil se v Československu usazeným lékařům, kteří emigrovali z Ruska. V roce 1924 se jeho rodina přesunula z Čech do francouzské kolonie Dahome, dnešního Beninu. V roce 1927 se následně usadili ve Versailles. Jaroslav Serpan vystudoval biologii a matematiku na pařížské Sorbonně a v roce 1953 na stejné instituci získal doktorský titul ze statistické biologie. V letech 1946 - 1948 byl Jaroslav Serpan členem surrealistické skupiny shromážděné kolem Andrého Bretona. S tímto uskupením vystavoval v roce 1947 v Galerii Maeght na programové výstavě francouzského poválečného surrealismu nazvané Surréalisme en 1947. Tato přehlídka byla následně díky úsilí Jindřicha Heislera částečně přenesena do Prahy a v témže roce byla uvedena v Topičově salonu pod názvem Mezinárodní surrealismus. V roce 1948 se Serpan odvrátil od surrealismu a věnoval se informelu; partnerem v dialogu o možnostech informální malby mu byl kritik umění a kurátor Michel Tapié. Jejich intenzivní a dlouholetá spolupráce vyústila do řady výstavních projektů. Michel Tapié napsal celou řadu textů v katalozích samostatných výstav Jaroslava Serpana a zařadil jeho práci také do souborných přehlídek aktuální tvorby, jež pořádal. Jednalo se například o výstavy Jiné umění či Signifiants de l'Informel z roku 1951. Tapié sledoval Serpanovu práci i během 60. a 70. let a pravidelně zařazoval jeho obrazy do výstav, které pořádal v turínském Centru pro estetický výzkum.
Umělec přesídlil v roce 1957 do Le Pecq a svůj zdejší dům vyzdobil v interiéru informelní výmalbou. V témže roce byla uspořádána výstava jeho děl v galerii Smela v Düsseldorfu. Obrazy Jaroslava Serpana byly vystaveny v roce 1958 v Mnichově (Gallery van der Loo), Paříži (Galerie Stadler), Bruselu (Palais des Beaux-Arts), a v New Yorku (Kootz Gallery). V roce 1959 vystavoval v Galerii Hella Nebelung v Düsseldorfu a podílel se na "Documenta II" v Kasselu. Serpanova díla byla prezentována také v roce 1961 v Galerii Lutz a Meyer.

Dříve dražené položky

Ornohiftuxaxen
olej na plátně,1960
v 97 ✕ š 130 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: přiložen písemný odborný posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy, na zadní straně přípis autora | rámováno

Detail položky
Bez názvu
olej na plátně,1955
v 63 ✕ š 80, 5 cm
Signatura: vpravo dole

Provenience: přiložen písemný odborný posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno

Detail položky
KORCWH
olej na plátně,1950
v 73 ✕ š 92 cm
Signatura: vlevo dole

Provenience: přiložen písemný odborný posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno

Detail položky
Checleua
olej na plátně,23. 3. 1961
v 93 ✕ š 81 cm
Signatura: vlevo dole

Provenience: bude přiložen písemný odborný posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno, rám a malba mírně poškozeny, původní stav

Detail položky
Angzhur
olej na plátně,26. 10. 1954
v 79 ✕ š 70 cm
Signatura: vlevo dole

Provenience: přiložen písemný odborný posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy, na zadní straně přípis autora | nerámováno

Detail položky
LWR 33
kvaš na papíře,1962
v 30 ✕ š 45 cm
Signatura: vlevo dole

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, zaskleno

Detail položky
EKN-2
kombinovaná technika na papíře, fixováno na plátně,1973
v 70 ✕ š 50 cm
Signatura: vlevo dole

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, zaskleno

Detail položky
KL 67
olej na plátně,1967
v 47 ✕ š 32 cm
Signatura: vlevo dole

Vystavováno: Serpan - Mezi uměním a vědou v Museu Kampa (2015) | rámováno

Detail položky
EKN-16
kombinovaná technika na papíře, fixováno na plátně,1973
v 72 ✕ š 50 cm
Signatura: vlevo dole

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, zaskleno

Detail položky