Jaroslav Veris

(1900 - 1983)

Narodil se 10. července 1900 ve Vsetíně a zemřel 28. října 1983 v Kutné Hoře.
Byl to český akademický malíř, ilustrátor a znalec Antoina Bourdella, o němž napsal knihu. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Preislera a Vratislava Nechleby. Před druhou světovou válkou žil přes deset let v Paříži, kde studoval na Academii Julian a navštěvoval přednášky Františka Kupky. V roce 1928 měl v Paříži výstavu svých děl, rok potom se stal členem Podzimního salonu a Salonu nezávislých. V té době pracoval jako dopisovatel a ilustrátor deníku České slovo a Prager Presse.
Jeho obrazy měli Edvard Beneš, Emil Hácha a Tomáš Baťa. Za války byl vězněn v koncentračních táborech, po válce dostal vyznamenání za svoji protifašistickou činnost. V totalitním Československu se jako malíř příliš neuplatnil, věnoval se scénografii a navrhoval divadelní kostýmy. Jeho tvorba byla silně ovlivněna zájmem o staré mistry, ale později se přiklonil k impresionismu a novoklasicismu.

olej na kartonu
v 50 ✕ š 62 cm

rámováno

Dáma v klobouku
v 48 ✕ š 27,5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno