Jiří Anderle

(1936)

Narodil se 14. září 1936 v Pavlíkově u Rakovníka. Český malíř, grafik a ilustrátor.
Uprostřed války mu v roce 1943 zemřel otec na plícní tuberkulózu. Začíná se projevovat ojedinělý malířský talent, když z vnitřní potřeby maluje svůj první obrázek na krabici od bot - podzim, děti u ohníčku, letící drak na těžkém nebi a poblíž se pasoucí krávy.
Po získání základního vzdělání pokračuje od roku 1951 v prohlubování svého malířského talentu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a bez přerušení pokračuje ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze, obor malířství a grafika u profesorů Antonína Pelce /1895-1967/ a Vladimíra Silovského /1891-1974/. Od roku 1961 po úspěšném ukončení studia na AVU v Praze, pracuje jako scénický výtvarník v Černém divadle Jiřího Srnce /*1931/ a se souborem procestuje Austrálii, Afriku, Ameriku a velký kus Evropy.
Od roku 1962 vystavuje své grafické práce na společných výstavách s dalšími československými výtvarníky v Praze, Liberci, Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Olomouci, Chicagu v Benátkách aj. V roce 1966 má svou první samostatnou výstavu v Oblastní galerii v Liberci a v Galerii na Karlově náměstí v Praze. V následujícím roce se poprvé zúčastní na Mezinárodním bienále grafiky v Lublani a má samostatnou výstavu v Galerie im Centre v Göttingenu.
V roce 1968 poprvé vystavuje v USA v souboru Nejnovější grafika z Prahy v Corcoran Gallery ve Washingtonu D.C. V letech 1969 až 1973 byl asistentem profesorů Jiřího Trnky /1912-1969/ a Zdeňka Sklenáře /1910-1986/ na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze /Ateliér grafiky a ilustrace/.
V roce 1971 se zúčastnil výstavy k 500. výročí narození Albrechta Dürera v Norimberku. V jeho obrazech nejen z této doby, ale v celém průběhu jeho tvůrčího hledání je zjevně v symbióze jeho snaha v podobenstvích zachytit současného člověka a v kontextu s mytologickými, historickými i sociologickými souvislostmi ukázat, že žije svou roli v tomto světě střetu hodnot a idejí.
V průběhu sedmdesátých let bylo možné na mezinárodním poli vedle oceňování českého filmu také zaznamenat významný vklad českého výtvarného umění, na kterém měl svůj podíl Jiří Anderrle. V roce 1986 vyučoval na Letní akademii v Salcburku. V osmdesátých letech vytvořil cyklus obrazů a grafik: Iluze a realita /1980-1982/, Apokalyptická genetika /1982-1983/, Commedia dell´arte /1985/.
Na tvorbě z tohoto období je výrazně zachytitelný zdroj inspirací, který má pramen v době jeho působení v Černém divadle. V roce 1994 se setkává s nejvýznamnějšími díly moderního malířství na mnichovské výstavě Élan vital –Kandinský, Klee, Calder a zejména Hans Arp, klíčovým způsobem ovlivnili další tvorbu Jiřího Andrle. Začíná pracovat na cyklu Návraty.
V roce 1996 je uspořádána retrospektivní výstava jeho díla v Císařské konírně Pražského hradu. V roce 1998 začíná jeho práce na cyklech „Na závěr století“ a „Na závěr milénia“. Po roce 2000 má řadu retrospektivních výstav v řadě evropských měst. V roce 2002 vystavuje v Katovicích kolekci obrazů „ Afrika jako inspirace“ v Katovicích. V roce 2003 je otevřena v Praze v Pelléově vile stálá expozice Andrleho díla a kolekce umění Afriky.
V roce 2005 byl odvysílán 150. pořad Láska za lásku a započala spolupráce mezi Jiřím Anderlem a Jiřím Suchým, který v Galerii Anderle moderoval veřejně rozhlasové nahrávky Dva v Africe. Od roku 2006 je v rodišti Jiřího Anderle zřízená galerie jeho výtvarných děl.
V roce 2008 byla v USA konána největší retrospektivní výstava Anderleho grafiky v Cincinnati v Art Museu. Malíř, grafik, ilustrátor a po jistou dobu své umělecké kariéry také scénograf Jiří Anderle žije v Praze.

Pas de deux II
olej na desce,2001
v 62 ✕ š 50 cm

rámováno

Motýl a múza
barevný lept na papíře,2014
v 13 ✕ š 16, 5 cm

Provenience: věnování od autora Janu Rosákovi | rámováno, zaskleno

Žhavé lásky okovy I
olej na desce,2001
v 62 ✕ š 50 cm

rámováno

Bohumilu Hrabalovi k 80. narozeninám
v 16 ✕ š 7 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Komedie č. 13 - Dívka
barevný lept na papíře,1969
v 58 ✕ š 50, 5 cm

rámováno, rám poškozen, zaskleno, 13/40

Rukulíbám II
olej na desce,2001
v 62 ✕ š 50 cm

rámováno

Maska
kombinovaná technika na plátně, fixováno na dřevě,1998
v 50, 5 ✕ š 70 cm

rámováno, rám mírně poškozen, 126/1998, autenticita ověřena autorem

Rodinka II
olej na dřevě,2001
v 51,5 ✕ š 50,5 cm

rámováno

Hlava s obnaženým srdcem
pastel na papíře,1987
v 57 ✕ š 41 cm

Provenience: přiložen písemný znalecký posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno, zaskleno

Dialog dívky
kombinovaná technika na papíře,1989
v 70 ✕ š 54 cm

rámováno, zaskleno

Daidalos, Ikaros a slunce
barevná suchá jehla,2002
v 50 ✕ š 33 cm

Dva motýli a dívka
barevná suchá jehla,1995
v 33 ✕ š 33 cm

Hra v autě
suchá jehla, mezzotinta na papíře,1976
v 63 ✕ š 49, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Byla to Mana/Hostina
lept na papíře,1990
v 24, 5 ✕ š 45, 5 cm

nerámováno, volně loženo, 14/100

Komedie č. 13
suchá jehla, mezzotinta na papíře,1969
v 67, 5 ✕ š 51 cm

Magnolie
suchá jehla na papíře,1996
v 35, 5 ✕ š 28 cm

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, 47/100

Komedie č. 7
suchá jehla, mezzotinta na papíře,1968
v 63 ✕ š 49 cm

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, 36/65

lept na papíře,1968/1969
v 15, 5 ✕ š 13 cm

Publikováno: Jiří Kotalík: Jiří Anderle, Alpine Fine Arts Collection (1985), str. 81 | rámováno, pasparta, zaskleno, 10/B, 50/60 Dílo z cyklu Comedy No. 10