Jiří Balcar

(1929 - 1968)

Narodil se 26. srpna 1929 v Praze, zemřel 28. srpna 1968 v Praze.
Český grafik, malíř, ilustrátor, typograf a kreslíř. Proslavil se především tvorbou filmových plakátů a knižních obálek. Ve své rozsáhlé malířské a grafické tvorbě jako jeden z mála kriticky reflektoval stav československé společnosti. Působil v redakci časopisu Květen.
Jiří Balcar se narodil do rodiny kolínského lékaře Emiliana Balcara. Byl jedním ze dvou synů, na které měl ovšem otec velké nároky a rodinná situace byla velmi vyhrocená. V roce 1945 spáchal jeho otec sebevraždu, což mladého Balcara silně zasáhlo.
Studoval gymnázium v Kolíně, jehož studium zakončil roku 1948 maturitou. Poté je přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a současně na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kterou však po roce studia opouští, aby se mohl naplno věnovat umění. Vysoká škola uměleckoprůmyslová je ale zrušena a Balcar je nucen přejít do ateliéru Františka Muziky. Studia ukončil roku 1953 a téhož roku se oženil s Jaromírou Hájkovou. K závěru svého života často cestoval do zahraničí, zejména do Spojených států amerických. Zemřel při tragické automobilové nehodě v Praze roku 1968.

Mezi svými
lept na papíře,1966
v 32, 5 ✕ š 21 cm

Vystavováno: Práce zapadá do sérií grafických listů, které Balcar v 66. roce vytvářel, vznikla po návštěvě USA (1964), která ho značně ovlivnila. Tato grafika byla vystavena v roce 2009 v Galerii umění Karlovy Vary na výstavě věnované Jiřímu Balcarovi s názvem Těžko popsatelná společnost. Balcar v ní navazuje na sérii PLQRB z roku 1965 i na svoji plakátovou a knižní tvorbu z té doby. Jejich styl bývá někdy označovaný jako pop-art „ve světě stínů“ (deník Die Welt, 1966, Klimešová, Rous). | rámováno, zaskleno, papír mírně poškozen, 8/20